Active Beauty
Pime viac čaju: tu je jeho 6 výhod

Žiť zdravšie

Pime viac čaju: tu je jeho 6 výhod

Kto si spája pitie čaju len s chladnými zimnými ránami, ten ešte nepozná všetky výhody, ktoré tento horúci nápoj ponúka – a to počas celého roka. Ak sú pre vás horúce čaje v lete príliš teplé, vyskúšajte pitie domáceho ľadového čaju. Pretože určite sa nechcete vzdať účinkov bylín a ovocia. Tu je šesť dôvodov, prečo by ste mali v budúcnosti siahnuť po hrnčeku čaju každý deň.

1. Pitie čaju môže predísť mŕtvici

Čínsky bádateľ Yuan Zhang z Tianjin Medical University skúmal vzájomný vzťah medzi konzumáciou čaju a kávy u jednotlivých osôb a rizikom rozvoja demencie alebo mŕtvice. Štúdia ukázala, že ľudia, ktorí pijú dve až tri šálky kávy alebo dve až štyri šálky čaju denne, majú menšiu pravdepodobnosť, že budú bojovať s týmito chorobami, ako tí, ktorí ich nepijú.

2. Vyčistite si pokožku zeleným čajom

Káva môže mať pozitívny vplyv na naše zdravie, no ak si chceme zlepšiť pleť, stavme radšej na čaj. Najmä zelený čaj obsahuje cenné vitamíny a antioxidanty. Pôsobí tiež antibakteriálne a protizápalovo a je možné použiť ho aj na pokožku vo forme peelingu.

3. Ochorenia srdca

Kardiovaskulárne ochorenia sú celosvetovo hlavnou príčinou úmrtí. Nedávne štúdie naznačujú súvislosť medzi črevným mikrobiómom a týmito ochoreniami. Podľa Aedína Cassidyho z Inštitútu globálnej potravinovej bezpečnosti na Queen's University v Belfaste je črevný mikrobióm dôležitý pre trávenie flavonoidov, ktoré môžu zabrániť napríklad vysokému krvnému tlaku. Flavonoidy sa nachádzajú okrem iného v čaji a mali by sa konzumovať pravidelne.

4. Čaj vs. meditácia

V Japonsku čaj nie je len nápoj, je to životný štýl – to sa odráža aj v ich čajovom obrade. Japonský rituál sa dá v jednoduchšej verzii realizovať aj v bežnom živote. Urobme si na chvíľu z pitia čaju obrad: Ak budete vedome pozorovať stúpajúcu paru, cítiť teplo v tele a vnímať chuť, objavíte podobnosti s mindfulness meditáciou.

5. Kofeínová podpora pre vlasy

Poznáme to z mnohých šampónov: kofeín posilňuje vlasy a dokonca dokáže bojovať proti vypadávaniu vlasov. Čierny čaj vás teda nielen udrží v bdelom stave, ale tiež poženie vaše vlasy ku kráse a sile. Nalejte si na vlasy vychladený čierny čaj a potom ich dôkladne opláchnite. Pitie zeleného čaju môže pomôcť aj pri vypadávaní vlasov vďaka jeho účinku ako DHT blokátora proti testosterónu.

6. Pitie čaju môže znížiť úmrtnosť

Zelený čaj dokáže nielen predchádzať vážnym ochoreniam, ale aj udržať tie existujúce na uzde. Vedci vykonali štúdiu s Japoncami trpiacimi cukrovkou 2. typu. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí pili aspoň štyri šálky zeleného čaju denne, mali o 40 percent nižšiu úmrtnosť ako ľudia, ktorí zelený čaj nepili vôbec. Napriek tomu, pitie čaju nenahrádza lekársku liečbu, ale môže mať podporný účinok.