Active Beauty
Ako schladiť byt – ide to aj bez klimatizácie

Zelenšie bývanie

Ako schladiť byt – ide to aj bez klimatizácie

Možností, ako ochladiť byt, je nespočetne veľa – mnohé z nich sú však finančne náročné a neprajú životnému prostrediu. Máme pre vás rýchle a ešte aj cenovo výhodné (DIY) riešenia.
A leto môže prísť – pomocou týchto trikov schladíme bez klimatizácie nielen naše byty, ale aj samých seba. Horúčava nemá žiadnu šancu.


Efektívny vetrací manažment

Práve cez okná sa do bytu dostáva väčšina horúčavy. Ak sa však okná zabezpečia patričnou ochranou pred slnkom a ak sa k tomu byt ešte aj správne vetrá, môžu okná dokonca zamedziť horúčavám. Dbať by ste mali na nasledovné:


1. Vetranie musí mať systém

Názory na tému vetranie sa rôznia, avšak jedno je isté, otvoriť okná vtedy, ak je vonku už neznesiteľné teplo účinné rozhodne nie je. Ak je vaším zámerom byt schladiť, vetrať je nutné vtedy, keď vonku ešte nie je príliš teplo a do obytného priestoru sa ešte má šancu dostať aj chladnejší vzduch. Obyčajne je tak večer, v noci či počas skorých ranných hodín. Ak máte možnosť prevetrať byt do kríža, čiže ak je v ňom možné urobiť prievan, je to fajn a prevetrať ho tak môžete kedykoľvek počas dňa. Ak však takto dispozične byt riešený nemáte, je prínosné, ak môžete otvoriť okná aspoň do záhrady alebo do dvora. Vzduch je tam totiž zvyčajne chladnejší ako na ulici.

2. Vonkajšie žalúzie

Na trhu existuje mnoho produktov, ktoré na jednej strane zabránia, aby nám do bytu prenikli svetelné lúče, a zároveň aj ochladia byt: ochranné plachty proti slnku, rolety, markízy a žalúzie tvoria len časť z nich. Veľkou nevýhodou však je, že väčšina týchto ochranných prostriedkov proti slnku predstavuje trvalé riešenie a nedá sa odinštalovať napríklad z prenajatého bytu len tak na počkanie. V takomto prípade sú ideálnym riešením upínacie rolety v bledých farebných odtieňoch. Tieto sa pohodlne pripevnia o rám okna a v prípade potreby sa dajú zasa ľahko odstrániť bez zanechania akýchkoľvek stôp. A najlepšie na tom je: Ak rolety rozmerom sedia aj na okná v ďalšom nájme, môžete si ich tam jednoducho premiestniť bez zbytočného vynaloženia ďalších nákladov.

Fake it till you make it

Chladenie bytu v lete bez klímy: ak je v byte neznesiteľne horúco a naozaj už nič nepomáha, treba to celé trošku obalamutiť, aj seba. Existuje viacero možností, ako oklamať mozog a presvedčiť ho, že v miestnosti je o pár stupňov menej.


1. Minimalistické zariadenie

V zime máme radi, keď je všetko útulné, keď sa máme kde zababušiť. A to neplatí len o oblečení, ale aj o vybavení bytu. Časom sa z tohto dôvodu nahromadí v našich príbytkoch veľa vecí: tu mäkučká deka, tam dekorácia. V rámci prípravy na letný čas by sa však mal človek všetkého takéhoto vybavenia zbaviť a nepotrebné predmety z domu jednoducho vypoklonkovať. Vychladiť potom byt počas leta bude omnoho jednoduchšie, pretože minimalisticky zariadené priestory pôsobia automaticky chladnejšie.


2. Cool steny

Ako pre zmenu ochladiť byt inak: farby stien môžu ovplyvniť fakt, ako bezpečne sa medzi našimi štyrmi stenami cítime a ako teplé sa nám zdá prostredie, ktoré obývame. Aby sme premaľovali steny každého pol roka, to nemá význam, je to značne neudržateľné. Je však zopár možností, ako tento farebný fenomén premeniť na výhodu. V lete napríklad zaveste na stenu veľký plagát v chladivých modrých alebo zelených odtieňoch, dobrým riešením je na stenu upevniť aj veľkú tyrkysovú látku pripomínajúcu hojdajúce sa vlny oceánu.


3. Ochladiť byt zeleňou

Izbové rastliny majú dvojitý ochladzovací účinok: na jednej strane skutočný, pretože premieňajú oxid uhličitý na kyslík a zároveň odvádzajú vodu zo zálievky späť do okolitého vzduchu. Na strane druhej majú ochladzovací účinok psychologického rázu, pretože zelená farba pôsobí relaxačne a miestnosti, v ktorej sú kvety, sa automaticky rozjasnia chladnejším svetlom.


Ochladiť sa

Zdá sa, že ochladiť byt je beznádejná misia? Znížiť v byte teplotu prirodzeným spôsobom si vyžaduje svoj čas. Počas horúcich dní sa však odporúča nezameriavať sa len na teplotu v byte, treba ochladzovať aj samých seba.


1. Špongia pomocníčka

Chladiace vložky sú síce praktické, ale nie úplne priateľské k životnému prostrediu. Ich náplň často tvorí polyakrylový gél, nemrznúca zmes a konzervačné látky. To sťažuje ich ekologickú likvidáciu. Ako dobre, že si vieme vyrobiť chladiace vložky aj svojpomocne. Stačí navlhčiť prírodnú morskú hubu a vo vrecúšku na mrazenie ju vložiť do mrazničky. Po vybratí sa ňou odporúčajú ochladzovať najmä zápästia. A najlepšie na tom je, že hneď, ako sa ľad pomaly roztopí, sa hubka okamžite môže znovu použiť.


2. Pauza a šálka čaju

Šálka čaju v tých najväčších horúčavách? Áno, možno tak ešte ľadový čaj, ale určite nič teplé... či predsa? Tento trik sme odkukali z južných krajín. V Turecku je napríklad zvyk vychutnávať si teplý čaj veru aj pri teplotách nad 30 stupňov. Ale prečo by nám to malo pomôcť ochladiť sa? Telo vždy musí prijatú stravu, ako aj tekutiny, upraviť na svoju teplotu. V dôsledku toho musí po prijatí studených nápojov vynaložiť viac energie ako po teplých. Okrem toho príjem teplých nápojov rozširuje cievy, čo znamená, že tekutina sa účinnejšie vstrebáva do krvi. Teplo stimuluje jemné potenie, čo následne opäť ochladzuje pokožku.


3. Vlažná sprcha

Podobný princíp platí aj v prípade ovlažovania sa sprchou. Aj keď schladenie ľadovou vodou v špičke horúceho dňa znie lákavo, žiaľ, nie je to najlepší nápad a už vôbec nie dobrý spôsob, ako telo ochladiť. Studená voda dá telu signál, že sa musí začať zahrievať, čo má za následok, že nám následne bude ešte teplejšie. Lepšie je preto staviť na vlažnú vodu.


Dobre vedieť

Na chladenie obytných priestorov pomocou klimatizácie či ventilátorov sa minie veľa elektriny, čo nie je práve šetrné k životnému prostrediu. Ak už vlastníte ventilátor, mali by ste ho používať naozaj efektívne. Na rozdiel od klimatizácie, ventilátory nie sú určené na chladenie priestorov, má sa nimi len rozvádzať vzduch v miestnosti a až samotné prúdenie vzduchu miestnosť ochladzuje. Preto je zbytočné a neekologické púšťať ventilátor v miestnosti, kde sa nikto nenachádza.