Active Beauty
10 tipov na svadbu s menším rozpočtom, ktorá má štýl
Text: Elisabeth Schmiedjell, Carolina Forstner

Krásna neznamená pridrahá

10 tipov na svadbu s menším rozpočtom, ktorá má štýl

Neminúť veľa peňazí za svadbu, to je síce trendy, avšak kto by chcel, aby si na samotnej oslave niekto všimol, kde všade ste ušetrili? S našimi tipmi bude aj svadba s menším rozpočtom nezabudnuteľná pre všetkých zúčastnených. Vezmite sa bez peňazí, avšak v poriadnom štýle: A ako na to?

Jednoducho je to mimo vašich možností – šetríte na dom alebo na svadobnú cestu, či jednoducho nie ste vysporiadaní s tým, aby ste minuli toľko peňazí za jeden jediný deň. Tak či onak, pre low-budget svadbu sa nájde kopec dôvodov a čoraz viac párov sa na tento trend v súčasnosti zameriava. Ako sa však zosobášiť lacno, aby hostia nezaregistrovali, že ste mali len obmedzený rozpočet a urobiť pritom z vašej svadby výnimočný deň?

10 tipov, ako zorganizovať štýlovú a zároveň nepredraženú svadbu

1. Vytvorte si zoznamy
Dobre všetko naplánovať, to je polovica úspechu – a to v pravom slova zmysle. Hneď na začiatku si na zoznam napíšte všetky body, ktoré podľa vás k takej svadbe patria. Okrem zrejmých odrážok typu lokácia a šaty existujú aj náklady, na ktoré sa na začiatku zvykne zvyčajne zabudnúť. Patria medzi nich napríklad darčeky pre hostí alebo make-up pre nevestu. Skúste začať s akýmsi pomyselným rebríčkom: Ktoré položky sú v zozname nevyhnutné alebo: Kde by sa dala zohnať lacnejšia alternatíva k tomu, čo ste si vysnívali, avšak stojí to veľa?

2. Ideálny čas
Výber dátumu svadby môže mať na celkové výdavky na svadbu dosť značný vplyv. Hlavná svadobná sezóna je od mája do septembra – aj keď práve počas týchto mesiacov je najteplejšie, sú tieto mesiace zároveň aj najdrahšie. O dôvod naviac rozšíriť si obzory a pouvažovať na svadbe mimo hlavnej sezóny. A takéto termíny nielenže šetria peňaženku, ale môžu vytvoriť aj mimoriadne romantickú atmosféru. A nezabudnite: Vydarená svadba nie je závislá od počasia – a už vôbec od ročného obdobia. Dobré dôvody na svadbu v zime nájdete tu.

3. Navrhnite si svadobnú stránku
U väčšiny bezplatných poskytovateľov na to nepotrebujete žiadne špeciálne znalosti – namiesto svadobných oznámení potom jednoducho pošlete odkaz a ušetríte náklady na výrobu pozvánok a poštovné. Bonus: Na webe môžete neskôr nahrať fotky z oslavy a sprístupniť ich hosťom (namiesto ďakovnej karty).

4. Ušetrite na jedle
A tým samozrejme nemyslíme, aby ste hostí požiadali o kulinársky príspevok do bufetu – hoci aj to môže byť alternatíva, ak organizujete low-budget svadbu. Štýlovejšie je však trochu obmedziť výber z jedálneho lístka.

5. Navrhnite si „svadobný drink“
Zoznam nápojov možno elegantne zredukovať tak, že basic drinky sa povýšia na špeciálne „svadobné drinky“. Za zváženie stojí aj stanovenie si paušálu: Vopred sa dohodne pevná cena na hosťa a hostia si potom môžu popíjať podľa vlastného uváženia.

6. Pri svadobnej torte platí, že menej je viac
Krájanie svadobnej torty je klasikou aj na low-budget svadbe, takže tohto zvyku sa rozhodne nemusíte vzdať. Mali by ste sa však vzdať kvetov, ručne vyrobených cukrárom, pretože ich cena sa dokáže vyšplhať do enormných výšok. Torty bez polevy a ozdôb (postačí len zopár pravých kvietkov) a sú naozaj veľmi trendy.

7. Kvetinová sila so skromnosťou
Sezónne kvety ozvláštnia aj lacnejšiu svadbu. Čo sa transportu hostí týka, najlepšie je o pomoc požiadať svadobného svedka. Kvety nemusia byť všade: Tylové mašle vyzerajú veľmi elegantne aj na autách. A družičky? Namiesto vlastnej kytičky dostane každá malú brošničku.

8. Kombinácia dekorácií a darčekov pre hostí
Ak sa nechcete vzdať drobností pre hostí, môžete zabiť dve muchy jednou ranou a každému hosťovi dať ako odchodový darček kvetinovú dekoráciu. Takto nič neskončí na druhý deň v odpadkovom koši – a ekonomicky výhodná svadba dokonca získa ešte aj ekologický nádych. Alternatívne môžete výslužky zabaliť aj do stolových dekorácií a opticky tak „zaplniť“ stoly bez toho, aby ste museli zaobstarávať špeciálne dekorácie.

9. Live hudba len ako highlight večera
Ak si človek chce poriadne zatancovať, živá kapela príde ako totálny budič dobrej nálady. Ak je však reč o low-budget svadbe, schodnou možnosťou je aj DJ. A keď potom svadobní hostia dostanú do rúk kartičku, kde si môžu zaželať svoju pesničku, budú sa všetci cítiť naozaj „špeciálne“.

10. Vytvorte si svadobný hashtag
Fotobúdky ľudia na svadbách milujú. Lacnejšie – a v súčasnosti aj originálnejšie – je však oznámiť svadobný hashtag, ktorým majú hostia označiť svoje fotografie na sociálnych sieťach. Voilà, online svadobný album je hotový, a to v reálnom čase!