Active Beauty
Sviatočne: Štyri nápady na udržateľné DIY dekorácie na stôl

Prestreté 

Sviatočne: Štyri nápady na udržateľné DIY dekorácie na stôl

Vianoce, to sú v podstate dni ako každé iné. Avšak to, čo ich robí výnimočnými, je pocit, ktorý si s Vianocami spájame. Keď stojíme pred nádherne vyzdobeným vianočným stromčekom, spievame si s našimi najbližšími vianočné koledy a s láskou sa pozeráme na nádherné vianočné dekorácie na stole, v očiach sa nám odrážajú trblietavé hviezdičky a my opäť raz cítime to kúzlo. Presne tak, ako vtedy, keď sme boli deťmi.

Dekorácia na stôl v podobe vlastnoručne potlačeného obrusu

Ak chcete mať istotu, že váš vianočný stôl bude vyzerať krásne aj bez väčšej námahy, skvelou voľbou je elegantný obrus. Je to dokonalý základ pre ďalšie dekorácie. A keď ešte máte umelecké cítenie a nebojíte sa vlastnoručnej výroby, viac azda ani nepotrebujete. Máme pre vás nápad na jednoduchý DIY obrus, ktorý si mihnutím oka môžete vyrobiť aj sami (pokojne aj s deťmi). Môžete si ho upraviť podľa vlastného vkusu tak, aby ladil aj s ostatnými dekoráciami.

Budete potrebovať:

 • látku vystrihnutú podľa veľkosti stola
 • stredne veľký štetec
 • umývateľné lepidlo na textil
 • vodoodolné farby na textil
 • veľké listy (vhodné sú napríklad gaštanové alebo dubové)


Ide sa na to:

1. Rozprestrite si látku a naaranžujte listy. Potom ich pomocou lepidla prilepte na látku.
2. Listy poslúžia ako šablóny. Okolo ich okrajov namaľujte štetcom línie listov. Farbu nanášajte tak, aby vynikol farebný prechod, pri okrajoch listov má byť farba výraznejšia a smerom von by mala postupne blednúť.
3. Listy potom z látky opatrne odstráňte a farbu nechajte dôkladne zaschnúť. Obrus potom môžete vyprať, aby ste ho zbavili zvyškov lepidla.


Veľmi vkusné a vianočne ladené kombinácie sú napríklad: červený obrus so zlatými listami, biely obrus doladený zelenou, alebo – ak vás skôr láka niečo jednoduchšie – béžový obrus dozdobený striebristou farbou. V prípade výroby tejto dekorácie sa vašej fantázii medze rozhodne nekladú.

DIY obruče na servítky

V prípade, že používate ako dekorácie aj obruče na servítky, vidieť, že máte svoj život pevne pod palcom! Ale žarty nabok: Ak sú pekné servítky nielen tak položené vedľa taniera, ale aj vkusne a šikovne vložené do obručí, svoj život pod palcom jednoducho máte. A vaša rodina bude prekvapená o to viac, keď zistí, že tieto unikátne dekoračné predmety ste si tento rok vyrobili celkom sami.

Budete potrebovať:

 • rolky toaletného papiera (z jednej rolky vyrobíme tri obruče)
 • tavnú lepiacu pištoľ
 • darčekovú stuhu
 • dekorácie (trblietky, ozdobné kamienky, sušené kvety, čipky, koráliky, jedľové vetvičky..),
 • nožnice
 • vatu (alebo ešte lepšie výplň do vankúšov)

Ide sa na to:

1. Rolku toaletného papiera rozstrihnite na tri rovnaké časti. Omotajte ich vatou, pritom z vnútra rolky naneste tavnou pištoľou lepidlo, aby sa vata na papier dobre prichytila.
2. Na vnútornú stranu rolky potom nalepte jeden koniec ozdobnej stuhy a oviňte ňou rolku zvonku tak, aby nebolo vidieť kartón a ani vatovú výplň. Potom už len koniec stuhy odstrihnite a prilepte ho zvnútra rolky.
3. Obruče nakoniec dozdobte podľa vlastného vkusu, buď ich nechajte len ovinuté stuhou alebo na nich prilepte tavnou pištoľou rôzne dekoračné elementy.

Vlastnoručne vyrobené sklenené svietniky

Azda nič nenavodí tú správnu sviatočnú atmosféru viac ako svetlo sviečok. A preto chceme do dekorácií na náš vianočný stôl rozhodne zahrnúť aj sviečky. Aby sme ich dokonale vyladili – a aby boli bezpečné aj pre deti, ak by na nich pri stole náhodou siahli – svietniky ozdobíme výhradne prírodnými materiálmi. Väčšinu materiálu, ktorý na výrobu tejto dekorácie budete potrebovať, máte už doma. A ak nie, nájdete ich počas prechádzky v prírode.

Budete potrebovať:

 • sklenené poháre - vyberte si podľa vkusu, hlavne, aby sa doň zmestila sviečka (zaváraninové poháre, vyššie poháre z marmelády...)
 • jedľové šišky
 • tavnú lepiacu pištoľ
 • sviečku
 • nožnice
 • povrázok


Ide sa na to:

1. Pomocou lepiacej pištole oblepte pohárik šiškami.
2. Odstrihnite povrázok, omotajte ho dookola a ukončite veľkou mašľou. Nakoniec už len dovnútra vložte sviečky a zapáľte ich.

Náš tip: Výroba týchto adventných dekorácií na vianočný stôl je skvelým nápadom, ako tráviť s deťmi dlhé adventné nedele. Najprv sa vydajte na prechádzku zimnou prírodou a potom sa kreatívne realizujte pri šálke teplého kakaa a prvých vianočných sušienkach.

Vlastnoručne odliate sviečky ako dekorácia na stôl

Ak chcete do prípravy dekorácií investovať aj nejaký ten čas naviac, môžete si sviečky odliať pokojne aj sami. Tento nápad na DIY je vhodný pre všetkých tých, ktorí majú doma zvyšky sviečok a radi by ich zužitkovali. Domáce sviečky by mohli byť mimochodom absolútnym upcyklačným hitom. Ak do nich ešte pridáte korenie alebo esenciálne oleje, vaše vlastnoručne vyrobené sviečky budú šíriť vianočnú vôňu aj bez akýchkoľvek chemických prísad.

Budete potrebovať:

 • zvyšky vosku
 • knôt (buď kúpený, možno však použiť aj šnúrku zo starej mikiny alebo šnúrku od topánok)
  kancelárske spinky
  éterické oleje/korenie/vanilkové struky
  sušené kvety
 • ohňovzdorné poháriky
 • špajdle
 • hrniec a kovovú misku
 • nožnice


Ide sa na to:

Najprv si odrežte knôt: mal by byť o pár centimetrov dlhší ako je hĺbka nádoby. Knôt potom upevnite na spodku nádoby spinkou a na vrchu špajdľou, aby sa vám neskôr pri nalievaní vosku nezošmykol.
Vodu priveďte do varu a vo vodnom kúpeli nechajte roztopiť zvyškové sviečky. Tu možno experimentovať, koľko fantázia ráči, pokojne môžete roztápať postupne sviečky rôznych farieb a vo vrstvách ich plniť do pohárikov, výsledným efektom budú krásne dúhové sviečky.
Ak chcete vyrobiť vonné vianočné sviečky, do vosku pridajte zopár kvapiek éterického oleja, korenia, napríklad škoricu, klinčeky alebo kardamóm, prípadne obsah vanilkového struku. A ak vám ide o dokonale estetický vzhľad, primiešajte do sviečky aj sušené kvety (kvietky veľmi pekne vyzerajú v obyčajných, mliečnobielych sviečkach).
Teraz už len opatrne vlejte tekutý vosk do pripravených pohárikov a sviečky nechajte vychladnúť.

Upozornenie: tekutý vosk na sporáku nenechávajte nikdy bez dozoru!