Active Beauty
A dosť. Zbavte sa ovocných mušiek
Text: Redaktion

dm GREEN IDEAS

A dosť. Zbavte sa ovocných mušiek

Zrelé letné ovocie, lákavo položené na kuchynskom stole. Lákavá motivácia jesť chvíľu sezónne pre vás, nevídaná atrakcia pre ovocné mušky z okolia. Keď sa misa s ovocím hemží lietajúcimi obyvateľmi, je čas na malú pascu. Vysvetlíme vám, ako si ju môžete sami vyrobiť a zbaviť sa ovocných mušiek prirodzeným spôsobom, bez chemikálií a odpadu z obalov.

Takto ľahko sa zbavíte octomiliek

Ovocné mušky sú nepochybne nepríjemné, ale boj s nimi predstavuje záťaž pre životné prostredie. Hotové pasce na ovocné mušky obsahujú chemikálie a po použití končia v odpadkoch. Jednoduchý domáci prostriedok proti ovocným muškám si však môžeme vyrobiť aj sami. Potrebujeme len jablčný ocot a ekologickejší prostriedok na umývanie riadu. Naplňte malú misku takmer po okraj jablčným octom a pridajte kvapku prostriedku na umývanie riadu. Pri silnom zamorení môžete pridať aj kvapku pomarančovej šťavy, aby ste zvýšili vábivý účinok.

Dobre vedieť:

Pasca funguje, pretože vôňa jablčného octu priťahuje muchy a tekutina na umývanie riadu narúša povrchové napätie tekutiny, takže malé živočíchy klesajú.

Zmes umiestnite priamo vedľa ovocia a obnovujte ju každé dva až tri dni. V prípade potreby môžete umiestniť aj niekoľko misiek v tesnej blízkosti. Dôležité: Snažte sa odstrániť zdroje potravy, pretože ovocné mušky vždy potrebujú živnú pôdu.

Ovocné mušky neláka len ovocie

Šumivé víno, víno, sladké nápoje, kyselina mliečna a plyny vznikajúce pri kvasení sú tiež skutočnými lákadlami pre mušky. Obzvlášť dobre sa cítia v zatuchnutom a teplom vzduchu. V skutočnosti ani dobre vetraná kuchyňa bez čerstvého ovocia a zeleniny nie je pred octomilkami v bezpečí. Keď kupujeme ovocie a zeleninu, často s nimi kupujeme aj ovocné mušky v podobe už nakladených vajíčok. Tieto vajíčka sú také malé, že ich z času na čas aj zjeme. To je však pre náš organizmus neškodné.

V každom prípade sa ovocné mušky liahnu rýchlo v teplom a vlhkom prostredí - bez ohľadu na teplé ročné obdobie - a pohlavne dospievajú do jedného dňa. Jedna ovocná muška nakladie približne 400 vajíčok a jej priemerná dĺžka života je jeden až osem týždňov. Keď sa chcete zbaviť ovocných mušiek, musíte byť rýchli!

Takto môžete octomilkám predchádzať

Je celkom náročné sa ich zbaviť, jednoduchšie je predchádzať im.

Preventívne tipy do každého dňa

 • Ovocie a zeleninu je najlepšie nenechávať v letných teplotách otvorené, ale skladovať ich na tmavom mieste alebo v chladničke.
  Nekupujte príliš veľa ovocia a zeleniny naraz, aby ste sa vyhli zápachu z kvasenia.
  Použitý riad je lepšie ihneď umyť a zvyšky uchovávať uzavreté.
  Včas vynášajte odpadky, najmä v lete.
  Dobre vyvetrajte celý byt, aby ste zbavili miestnosti atraktantov.

  S našimi preventívnymi opatreniami zabijete dve muchy jednou ranou: váš domov zostane bez malých škodcov a životnému prostrediu sa uľaví.