Active Beauty
Menštruačné bolesti: Domáce metódy, ako ich zmierniť

Červený kód

Menštruačné bolesti: Domáce metódy, ako ich zmierniť

Riešením nemusí byť vždy len tabletka na zmiernenie bolesti. Matka príroda totiž ponúka niekoľko možností, ktoré môžu ženám pomôcť, aby sa počas svojich dní cítili lepšie a aby ich nesužovali nepríjemné menštruačné kŕče. Nasledujúce domáce recepty majú rozhodne svoju „power“ zakročiť proti bolestiam pri menštruácii.

Jedno však uveďme na správnu mieru hneď na začiatku: Ak vás trápia pri menštruácii nezvyčajne silné bolesti, bezodkladne vyhľadajte gynekologičku či gynekológa, ktorí sa pokúsia prísť na skutočnú príčinu bolestí. Niektoré ženy napríklad trpia endometriózou, nezhubnými polypmi na slizničnom tkanive maternice, ktoré sú taktiež sprevádzané silnými bolesťami.

Tieto štyri domáce lieky môžu napomôcť pri menštruačných bolestiach:

Pre všetky domáce recepty platí jedno: O možných interakciách sa určite poraďte s lekárničkou alebo lekárnikom a silu bylín nepodceňujte. Ak sú príznaky závažné alebo vás trápia už dlhší čas, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc!

1. Domáci liek na zmiernenie menštruačných bolestí: Mníšske korenie

Zmeny nálady k horšiemu pred alebo počas menštruácie? V závislosti od toho, ako dlho pretrvávajú a aké sú závažné, môže sa jednať o PMS (predmenštruačný syndróm), respektíve PMDD (predmenštruačná dysforická porucha). V oboch prípadoch môže sprievodné symptómy týchto ťažkostí zmierniť čaj z mníšskeho korenia. Nakoľko mníšske korenie je fytohormón, tzn. rastlinný hormón, o jeho užívaní je dôležité poradiť sa v lekárni. Mníšske korenie údajne znižuje hladinu prolaktínu a preto ho môže byť prospešné užívať práve pri ťažkostiach, ktoré spúšťa vysoká hladina prolaktínu. Tento domáci pomocník funguje napríklad pri zmierňovaní menštruačných bolestí, bolestí prsníkov pred menštruáciou a počas nej alebo pri zmierňovaní príznakov menopauzy. Poradiť odborníkom si určite nechajte aj pri PCOS (syndróme polycystických vaječníkov), pretože v niektorých prípadoch môže byť podávanie mníšskeho korenia dokonca kontraproduktívne. Sušené plody mníšskeho korenia sa môžu používať na prípravu čaju, avšak účinnejšie vo všeobecnosti pôsobí extrakt z tejto bylinky.

Tip: Pred požívaním bylinky sa poraďte so svojou lekárkou alebo lekárom. Mníšske korenie má svoje nežiaduce účinky a interakcie, užívať by sa napríklad nemalo počas tehotenstva a ani v období, keď žena dojčí.

2. Domáci liek na zmiernenie menštruačných bolestí: Alchemilka

Ďalší čaj, ktorý môže pomôcť pri menštruačných bolestiach: Čaj z alchemilky. Tento čaj zmierňuje menštruačné kŕče počas menštruácie. Tento osvedčený domáci recept je takým ženským hrdinom, ktorý sa s obľubou nasadzuje aj na zmierňovanie príznakov menopauzy, ďalej pri miernych problémoch zažívacieho traktu a tiež na kŕčové žily. Avšak aj v tomto prípade sa pred užívaním odporúča poradiť sa s lekárkou alebo lekárom, aby sa prišlo na koreň zdravotnému problému a aby sa objasnili prípadné vedľajšie účinky a interakcie.

3. Domáci liek na zmiernenie menštruačných bolestí: Rebríček

Aj rebríček sa považuje za domáci liek na zmiernenie menštruačných kŕčov a tiež na upokojenie bolestí. Táto zázračná bylinka môže byť veľmi prospešná pre ženy, ktoré počas svojich dní trpia aj zažívacími ťažkosťami. Rebríček pozitívne pôsobí aj na predmenštruačné zmeny nálad a počas menopauzy by mal navodiť príjemný a pokojný spánok. Na horeuvedené ťažkosti najlepšie pôsobí vo forme čaju. V lekárni vás radi upovedomia o tom, na aké možné vedľajšie účinky a interakcie by ste mali dať pozor a tiež vám poradia, s akými ďalšími bylinkami sa dá miešať rebríček za účelom dosiahnutia upokojujúceho účinku čaju. Výrazné a dlhotrvajúce zdravotné ťažkosti je však stále najlepšie konzultovať s vaším lekárom alebo lekárkou.

4. Domáci liek na zmiernenie menštruačných bolestí: Harmanček

Tento domáci liek nájdete v každom supermarkete a pravdepodobne aj na poličke s čajmi v kancelárii: harmančekový čaj. Niekedy si pripravíme harmančekový čaj jednoducho len na upokojenie – nervov a tiež žalúdka – no tento čajík dokáže popritom oveľa viac: Pôsobí aj ako prostriedok na zmierňovanie kŕčov a menštruačných bolestí. Harmanček však poskytne úľavu aj ženám, ktoré pri svojich dňoch trápi plynatosť.

Tipp: V prípade alergických reakcií na astrovité rastliny je lepšie sa však harmančeku vyhnúť a siahnuť radšej po iných prostriedkoch na zmiernenie ťažkostí.