Active Beauty
Zimná príručka pre bábätká: ako si užiť zimu a zostať v teple

Zimná príručka pre bábätká: ako si užiť zimu a zostať v teple

It’s cold outside, baby! Prechádzka v čarovnej zimnej krajinke je na jednej strane krásna, na strane druhej, vďaka snehu a mrazivým teplotám, fuška pre deti.  V našej zimnej príručke pre najmenších vám prezradíme, ako si naši najmenší aj napriek treskúcej zime užijú prvé snehové vločky.

Sneh, ľad, mrazivé teploty! Keď svet pokryje snehová prikrývka, zahreje nás to pri srdci, no neplatí to o končekoch prstov. Aby si aj naši najmenší mohli vychutnať zimu, mali by vyjsť na čerstvý vzduch patrične vybavení. A potom sa už môžete tešiť na vaše prvé Vianoce s dieťatkom. Pretože prechádzka čarovnou zimnou krajinou má jednoznačne pozitíva pre všetky zúčastnené strany. Čerstvý vzduch napríklad stimuluje krvný obeh a buďte si istí, že vaše dieťatko bude po prechádzke spinkať ako v bavlnke. A: aj zimné slnko je zdrojom vitamínu D. Zbohom zimné blues!

Teraz sa pýtate, či je vaše dieťatko už dosť veľké na to, aby mohlo byť vonku v treskúcej zime. Závisí to od teploty. Pri vysokých mínusových teplotách by mal mať malý výletník najmenej tri mesiace. Ak je teplejšie, zimného vzduchu sa môže váš poklad nadýchať už dva týždne po pôrode. Tak či onak, ak sa vyberiete na prechádzku, malo by byť dieťatko hlavne zdravé

Na čo by ste mali dbať počas prvej zimy s dieťatkom? Nech sa páči, naše tipy, zhrnuli sme pre vás to  najdôležitejšie.

Prvá zima s dieťatkom: 4 tipy od hlavy až po päty

  1. Starostlivosť o pokožku

O jemnú detskú pokožku v zime sa nie je nutné starať zásadne odlišne ako na jar alebo v lete. Jediný rozdiel: v zime sa určite vyhnite používaniu krémov, ktoré obsahujú veľa vody, tie totiž môžu na pokožke zamŕzať. Lepšou voľbou sú ochranné krémy proti chladu a vetru, ktoré dokonale chránia citlivú pokožku tváre. Ak je pokožka aj po dni strávenom vonku stále podráždená, pomôžu krémy s obsahom panthenolu.

  1. Radšej cibuľový efekt ako hrubá bunda

Malého miláčika neobliecť ani príliš teplo, ani príliš slabo. Skúste napríklad takto: dieťatku oblečte vždy o vrstvu viac ako máte vy. Vyberajte skôr teplé a priepustné materiály, napríklad vlnu. Platí všeobecná zásada – určite viac tenkých vrstiev ako jedna hrubá. Cibuľový efekt je naozaj účinný, pretože medzi každou vrstvou oblečenia je vzduch, ktorý slúži ako ďalšia tepelná izolácia. Upozornenie: dieťatko by sa v mraze nemalo spotiť. Siahnite mu rukou pod zátylok, či náhodou nemá prepotenú spodnú vrstvu oblečenia. Ak je na dotyk chrbátik teplý, všetko v poriadku. No ak pocítite na telíčku chlad, je zle – dieťatku je zima, šup domov!

Tip: Obzvlášť dôležité je zaobstarať si do kočíka kvalitný fusak, kožušinka z jeho vnútra nielen skvele zahreje, ale má aj výborné termoregulačné vlastnosti. To je výhoda, keď okolo poludnia vykukne slnko a dieťatko zaspí na vyhriatej terase.

  1. Dajte na svoj pocit a nepreháňajte to

Nie ste si istí, či nie je na zimnú prechádzku príliš nepríjemne? Jednoducho dajte na svoj pocit a radšej zostaňte so svojím dieťatkom doma. Koniec koncov aj maznanie v teple domova je dôležité pre imunitný systém a vychutnajú si ho aj mamina a ocino. Či už vo vnútri alebo vonku: či už v lete alebo v zime, dbajte na to, aby dieťatku nebola ani zima, ale ani príliš teplo. Aj tu pomáha malý dotykový test na krku – mal by byť príjemne teplý, ale nie horúci.

  1. Čerstvý vzduch áno, prievan nie

To, čo platí u dospelých, platí rovnako u detí: suchý vzduch vo vykúrenej miestnosti môže dráždiť sliznicu. Preto pravidelne vetrajte aj detskú izbu. O príjemnejšiu klímu v miestnosti sa môžu postarať aj vlhké uteráky na radiátore. A nie je žiadnym tajomstvom, že dieťatko nemá byť vystavené prievanu. Umiestnite podľa toho aj detskú postieľku.