Active Beauty
Návod: ako správne používať menštruačný disk

Hygienická pomôcka pri menštruácii

Návod: ako správne používať menštruačný disk

Menštruačný disk diskrétne zachytáva menštruačnú krv a je odolný proti nežiaducemu úniku krvi. Je tiež šetrný k životnému prostrediu a finančne nenáročný. Ako správne používať túto menštruačnú pomôcku a na čo pri jej používaní dávať pozor?

Ako funguje menštruačný disk?

Menštruačný disk je znovupoužiteľná pomôcka intímnej hygieny určená na zachytávanie menštruačnej krvi. Plní rovnaký účel ako menštruačný kalíšok, avšak je o niečo menej známy.

Aký je rozdiel medzi menštruačným diskom a menštruačným kalíškom?

Tenký pružný krúžok sa počas menštruácie vsúva do pošvy, avšak na rozdiel od kalíška nezostáva v pošvovom kanáli, ale zatlačí sa o niečo ďalej smerom ku krčku, priamo pod krčok maternice. Disk sa prispôsobí tvaru pošvy. Vďaka tomu je sotva viditeľný a pohodlný. Menštruačná krv sa zhromažďuje priamo v menštruačnom disku. Po určitom čase sa disk vyprázdni, vymyje a znovu vloží do pošvy.

Niektoré výhody menštruačného disku:

 • Je šetrný k životnému prostrediu, pretože je umývateľný a produkuje veľmi málo odpadu.
 • Náklady vznikajú len každých niekoľko rokov, pretože je možné ho používať často.
 • Pravidelne čistený a dobre udržiavaný menštruačný disk je možné používať približne päť až desať rokov.
 • Dokáže zachytiť pomerne veľké množstvo krvi a môže sa nosiť až dvanásť hodín.
 • Ak sa zavedie správnym spôsobom, je absolútne odolný voči neželanému úniku krvi.

Možné nevýhody menštruačného disku:

 • Pri nesprávnom použití môže dôjsť k neželanému úniku krvi. Správne zavedenie menštruačného disku si vyžaduje určitú prax.
 • Na niektorých miestach, ako sú kancelárske alebo verejné toalety, môže byť čistenie pomôcky v umývadle nepraktické.
 • Disk sa vo všeobecnosti považuje za pohodlný, ale niektoré ženy zastávajú iný názor.
 • Menštruačný disk je drahší ako jednorazové výrobky, napríklad tampóny. Z dlhodobého hľadiska je však jeho používanie nákladovo efektívnejšie, pretože jeho kúpu je potrebné realizovať značne menej často ako iné menštruačné pomôcky.

Akú veľkosť menštruačného disku by ste si mali zvoliť?

Menštruačný disk sa niekedy ponúka v rôznych veľkostiach. Môžete si vyskúšať, ktorý vám najviac vyhovuje. Pred neželaným únikom menštruačnej krvi však chránia dostatočne všetky veľkosti. Ak chcete, môžete si počas silných menštruačných dní vybrať väčší disk, pretože zachytí viac krvi ako menší.

Môžete mať sex aj s menštruačným diskom?

Áno! Menštruačný disk bol dokonca cielene vyvinutý na uľahčenie sexu počas menštruácie. Disk je umiestnený pomerne vysoko v pošvovom kanáli. Menštruačná krv odtiaľ odteká priamo do disku. To zvyčajne umožňuje penetráciu počas sexu bez toho, aby krv vytiekla.

Môžete s menštruačným diskom plávať?

Áno! Či už plávate, jazdíte na bicykli alebo sa venujete akémukoľvek inému športu, menštruačný disk môžete bezpečne používať, obavy z neželaného úniku môžete dať pokojne bokom. Samozrejme, je dôležité, aby bol disk do pošvy vložený správne. Potom by ste disk nemali takmer vôbec cítiť a môžete si bez obáv užívať svoj obľúbený šport.

Ako vyčistiť menštruačný disk?

Pred prvým použitím menštruačného disku by ste ho mali vyvariť kvôli dezinfekcii po dobu približne piatich až desiatich minút. Počas menštruácie by ste mali disk najneskôr po dvanástich hodinách vybrať, samozrejme podľa toho, akú silnú máte menštruáciu, vyprázdniť ho a vypláchnuť teplou vodou. Po skončení menštruácie je potrebné menštruačný disk opäť vyvariť približne desať minút. V prípade potreby môžete použiť špeciálne čistiace prostriedky na menštruačné hygienické pomôcky.

Ako správne vložiť menštruačný disk?

 • Hygiena je alfa a omega: pred vkladaním disku si dôkladne umyte ruky vodou a mydlom.
 • Zaujmite pohodlnú polohu: môžete napríklad stáť, sedieť alebo byť v podrepe. Zavedenie disku si uľahčíte aj vyložením jednej nohy na okraj toalety.
 • Menštruačný disk sklopte: stlačte disk z oboch strán tak, aby sa zúžil a vytvoril tvar podobný číslu 8.
 • Zafixujte jeho pozíciu: menštruačný disk sa otvára vo vnútri pošvy a prispôsobuje sa pošvovej stene. Teraz zľahka prejdite prstom po okraji disku. Tým sa uistíte, že disk sa úplne roztvoril, sedí správne a je pevne uzavretý.
 • Kontrola polohy disku: ako zistíte, či menštruačný disk sedí správne a pohodlne? Pohýbte telom v rôznych polohách. Ak cítite mierny podtlak, disk je s najväčšou pravdepodobnosťou umiestnený správne.
 • Opäť hygiena: opäť si dôkladne umyte ruky.

Radšej sa poistiť: Ak disk používate po prvý raz, je dobré, aby sa ste poistili vložkou alebo menštruačnou bielizňou, je to dôležitý aspekt dodatočnej ochrany a pohodlia. Ak vám po zavedení disku predsa len uniká krv, pokojne si zavádzanie disku precvičte viackrát.
Poznámka: pri zavádzaní a odstraňovaní menštruačného disku dbajte najmä na hygienu. Pri vyprázdňovaní, vyberaní a čistení menštruačného disku si rozhodne nedávajte načas a rovnako dbajte na dôslednú hygienu. V opačnom prípade môže dôjsť k bakteriálnej vaginóze (vaginálnej plesni) alebo v zriedkavých prípadoch dokonca k syndrómu toxického šoku.

Vyprázdnenie a odstránenie menštruačného disku: ako to funguje?

Vyprázdnenie menštruačného disku

Aby ste menštruačný disk mohli vyprázdniť, nie je nutné ho hneď aj vyberať. V sede na toalete môžete disk miernym tlakom alebo čistými prstami nakloniť dopredu. To umožní odtok krvi do toalety. Najmenej po dvanástich hodinách by ste však mali disk vybrať, vypláchnuť ho a opätovne ho vložiť do pošvy.

Odstránenie menštruačného disku

Ak chcete menštruačný disk vybrať, postupujte opačne ako pri jeho vkladaní. Ak sa vám zdá, že je ťažké dosiahnuť na disk prstami, stlačte svalstvo panvového dna, aby ste ho uvoľnili, rovnako ako pri vyprázdňovaní. Menštruačnú krv vyprázdnite do toalety, disk vypláchnite vlažnou vodou a opätovne ho vložte do pošvy. Potom si opäť umyte ruky.

Môže sa menštruačný disk používať pri fyziologickom probléme vaginálnej suchosti?

Ak je žena náchylnejšia na vaginálnu suchosť, tampóny môžu tento problém často ešte zhoršiť. Spôsobujú totiž vysúšanie vaginálnej sliznice. Menštruačný disk je v takomto prípade dobrou alternatívou: Nevidieť ho a zároveň by nemal ani narúšať rovnováhu v intímnej oblasti. A samozrejme, ako pri všetkom, každá žena si musí sama vyskúšať, ktorý menštruačný prípravok je pre ňu ten najvhodnejší a ktorý znáša najlepšie.