Active Beauty
Trendový šport: longboard v meste

City-Surfing

Trendový šport: longboard v meste

Postavíme sa naň, zrazu stratíme rovnováhu a bác – dopadneme tvrdo na zem. Každý, kto sa už niekedy v živote postavil na skateboard, vie, že prvé pokusy sa takmer vždy končia kontaktom s asfaltom – a bohužiaľ nepríjemným spôsobom. Chvalabohu, že jazda na longboarde je oveľa jednoduchšia. A navyše je to skvelý šport, ktorý si svoje miesto nájde aj uprostred mesta.

Jedna doska, neobmedzené možnosti

Či už v kategóriách downhill, hippie jump alebo freestyle dancing – longboarding sa v posledných rokoch stal multifunkčným a mimoriadne obľúbeným druhom športu. Jeden malý zázrak! Koniec koncov je to vyjadrenie životného štýlu, ktorý oslavuje slobodu, uvoľnenosť a nenútenosť a svet bez okolkov premieňa na jedno mnohotvárne ihrisko.
Laikovi nie je na prvý pohľad hneď jasné, čím sa taký longboard líši od klasického skateboardu. Ak sa mu však prizrieme bližšie, je jasné, že tieto dve "fun" dosky sú úplne odlišné:


Skateboardy sa v prvom rade používajú na vykonávanie čo možno najväčšieho počtu rôznych trikov – v skate halách, parkoch či na rampách. Stojíte si na drevenej doske, ktorá je spredu a aj zozadu zakrivená (nos a chvost). Dĺžka longboardu sa pohybuje medzi 70 a 90 centimetrami. Je pomerne tenká a má aj tuhé úzke osi, ktoré sú prispôsobené samotnej ploche boardu a majú za úlohu zabezpečiť stabilitu pri skákaní či kĺzaní sa.

Longboard je predovšetkým dopravný prostriedok, na ktorom sa dajú bez problémov prekonávať aj väčšie vzdialenosti. Aj preto ho mnohí ľudia používajú ako alternatívu k verejnej doprave. Nos a chvost sú ploché a doska môže byť dlhá až jeden a pol metra. Má široké pružné nápravy a jazdí na mäkkých veľkých kolieskach, ktoré sa hladko kĺžu po asfalte.

Zdravý šport pre malých aj veľkých

V uplynulých rokoch narobil tento praktický board okolo seba dosť rozruchu. Kým v minulosti sa na doskách do školy presúvali skôr chalani alebo mladí muži, dnes na nich vidíme stále viac a viac dievčatá a ženy, proste sa na boarde preháňajú svojím každodenným životom. No jazda na longboarde nie je len cool – ľahko sa ňom naučia jazdiť, dospelí aj deti a okrem "coolovosti" je aj skvelým športom na precvičenie celého tela. Všetky výhody v kocke

Prirodzený imunitný booster

Začnime tým, čo je zrejmé: Keď sa už raz rozhodneme, že ideme cvičiť, automaticky trávime veľa času vonku. Štúdie ukazujú, že už len tridsať minút na čerstvom vzduchu denne posilní imunitný systém natoľko, že naše telá sú menej náchylné na choroby. Okrem toho pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu stimuluje produkciu serotonínu, ktorý má zas pozitívny vplyv na náladu a našu pohodu.


Cielené cvičenie zamerané na "balance"

Čím sme starší, tým horší je náš zmysel pre rovnováhu. Dobrou správou však je, že proti tomu môžeme niečo aj robiť. Aby sme sa mohli pohybovať na longboarde, je potrebné neustále prenášať váhu a zároveň sa snažiť držať rovnováhu. Tým sa posilňujú aj koordinačné schopnosti. Tip: Taká "balance board" je ideálnou náhradou na trénovanie rovnováhy aj počas daždivých dní, a to prostredníctvom balansovania tela na dvoch navzájom neprepojených elementoch, doske a podlhovastom koliesku.

Posilní stred tela

Pri jazde na longboarde si človek neprecvičí výdatne len nohy. Z plavby na kĺzajúcom sa športovom náradí profituje aj svalstvo chrbta. Výsledok? Posilnený stred tela, ktoré odľahčuje kĺby a zlepšuje celkové držanie tela. A najúžasnejším vedľajším efektom je, že takýto pohyb môže byť presne zacielený na boj s bolesťami chrbta a napätím.

Zvýšenie koncentrácie

Aby ste sa na štýlovej doske najprv vôbec naučili čo len pohnúť, je potrebné nacvičiť si úplne nové pohybové sekvencie. Zároveň treba každú sekundu aj skenovať a analyzovať prostredie – chcete sa predsa vyhnúť akýmkoľvek kolíziám a nechcete nikoho zraniť. Chce to predovšetkým jedno: koncentráciu. A longboarding si ju nielen vyžaduje, longboarding ju aj úžasne podporuje.

Modelkou aj na kolieskach?

Skôr, ako však naskočíte na ďalšiu dosku, je tu pár vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti:

Či ste už začiatočníčka alebo profi jazdkyňa – prilba a chrániče sú nevyhnutnosťou. Ak chcete zistiť, či vás tento šport naozaj baví, odporúčame, aby ste si board najprv len požičali a vyskúšali. Možno boarduje niekto z okruhu vašich priateľov a na prvé pokusy by vám longboard požičal, čo vy na to? Niektoré skatové a boardové obchody dokonca ponúkajú služby vypožičania boardov. Akonáhle sa rozhodnete, že board vám sedí a longboarding chcete začleniť do svojej športovej rutiny, máme pre vás ďalší tip na kúpu: Longboardy vo veľmi výhodných cenách ponúkajú väčšinou online trhy – skvelý spôsob, ako vystihnúť super ponuku.

Keď boardovať, tak najlepšie na asfaltovom povrchu, suchom a hladkom.
Začnite najprv pomaly. Tak ako pri každom inom športe, aj tento si vyžaduje určitý čas a cvik, na novú výzvu si predsa treba zvyknúť.

Aj keď na longboarding nepotrebujete žiadny tím, svojmu novému koníčku by ste sa mali vždy zo začiatku venovať v prítomnosti ďalšej osoby, len pre istotu. A postupom času si určite vytvoríte okruh nových známych, s ktorými si môžete spoločne užívať radosť na kolieskach.