Active Beauty
Lucia Klebercová: V prírode nachádzam všetko, čo k životu potrebujem

dm Podcast

Lucia Klebercová: V prírode nachádzam všetko, čo k životu potrebujem

Ďalší dm podcast, je o inšpirácii prírodou. Inšpirácii vychádzajúcej z rodinnej tradície, ktorá bola vášňou, a zároveň bežnou súčasťou života. Reč je o ručne robenej prírodnej kozmetike Dulcia, ktorej dušu, Lucku Klebercovú, sme privítali v našom štúdiu.
Prepis podcastu pre ľudí s oslabením sluchového vnímania a nepočujúcich

Luci, vitaj!

Ďakujem pekne.

Luci, s tvojimi slovami „život, láska a viera v silu prírody je to najcennejšie, čo v našej kozmetike nájdete“ sme končili pred tromi rokmi jeden z pre mňa asi najzaujímavejších rozhovorov, ktorý si stále môžu prečítať na stránke activebeauty.sk. Je niečo, čo sa na týchto tvojich slovách za ten čas zmenilo alebo niekam posunulo?

Možno sa to ešte viacej prehĺbilo skúsenosťami. A tá vášeň k prírode a k tomu všetkému úžasnému vo mne stále rastie a to sa prelína cez celý môj život, a to nielen ten kozmetický. V prírode nachádzam v podstate všetko, čo aktuálne k životu potrebujem, takže tieto slová sú tým časom ešte viac precítené a prehĺbené.

Mala si veľmi zaujímavé detstvo so svojou mamou, starou mamou, pratetou a rôznymi ďalšími bylinkármi a mastičkármi, ktoré považuješ za pomyselný počiatok Dulcie. Čo z tvojho detstva tvorí a formuje Dulciu aj dodnes?

Možno by som sa znovu vrátila k tej láske, úcte a dôvere v prírodu, lebo to ma v podstate viedlo celým životom a stále mi to ten smer aj dáva. Chvíle, ktoré som trávila s mamou v detstve v prírode, teraz znovu spolu častejšie prežívame. Tým, aká to bola doba, sme v detstve veľa času trávili pri rodičoch. V spomienkach sa tak často vraciam do detstva, na lúky, na ktorých sme ako malí s maminou zbierali bylinky. Aj teraz, keď bývame v Bratislave, mi mamina denne posiela fotky, čo už všetko znova nazbierala, čo je nové, čo bude sušiť, čo sa bude z toho robiť. Takže sa to prelína stále. A prichádza aj ďalšia generácia, moje deti, ktoré sa začínajú o bylinky a kozmetický svet zaujímať stále viac a viac. Čiže teraz je také krásne obdobie, keď sa to posúva znova ďalej. Naše deti to, samozrejme, vnímali aj doteraz, ale boli ešte malé a nedokázali tomu úplne naslúchať. Teraz sa už začínajú pýtať, chcú chodiť s nami na bylinky, zbierajú ich, zaujímajú sa o výrobu a je to také veľmi pekné, že to pokračuje.

Vo viacerých rozhovoroch si už spomínala, že si vaše deti brávali domov spolužiakov, že ste pre nich robili rôzne krémiky a šumivé bombičky. Teraz už vedia robiť aj niečo také, nazvem to „náročnejšie“?

Vedia, aj nám dosť aktívne chodia pomáhať do výroby. My to berieme aj v rámci výchovy, že chceme, aby pracovali, aby vedeli používať svoje ruky, takže ich do svojej práce zapájame. Chodia nám aj aktívne pomáhať s vecami, ktoré sú pre nás veľmi osožné, pretože nám ušetria čas. V podstate už vedia, ako to funguje, staršia dcéra má v škole chémiu, čiže si to vie celé pospájať. A je to perfektné, že to nie je len nejaké teoretické učivo, ktoré ju učia v škole, ale príde potom domov alebo k nám do práce a sama si to chce skúšať a pozerá, že aha, tá voda s tým olejom, to fakt nejde dokopy len tak. Že si vlastne tie základy chémie vie takto odskúšať prakticky.

Vy ste mali kedysi s pratetou takú veľmi zaujímavú tradíciu, keď ste každú jar chodili k trom studničkám a každý sa v nich vykúpal. Jedna mala priniesť spokojnosť, ďalšia zdravie a tretia splnenie tajného sna. Je jar, studničiek čas. Pokračujete stále v tejto tradícii?

Ešte sme to nestihli a dokonca už tento náš svet opustila aj naša prateta. Stalo sa tak tento rok, odišla v naozaj krásnom veku a presne som si na ňu tak pospomínala, že by bolo krásne ísť tam a poctiť si tak jej pamiatku. Lebo pre ňu to bolo naozaj veľmi dôležité. Takže keď sa teraz najbližšie dostaneme hore, to naše Horehronie, tak to mám naplánované. Dúfam, že tie studničky ešte nájdem. A možno sa bude treba o ne trošičku postarať, vyčistiť ich, takže je to v pláne a dúfam, že sa nám to aj takto pekne podarí si splniť.

Dulcia je tu už sedem rokov a je známa tým, že ide o absolútne čistú, ručne robenú, živú kozmetiku, do výrobkov ktorej dávate len prírodné látky a zhruba 80 % zložiek je v bio kvalite. Čo rozhoduje o tom, čo pôjde do vašich produktov v bio a čo v nebio kvalite? A je ešte bio taký trend, ako to bolo kedysi?

Myslím si, že to bio začína byť také viac štandardné, že už si na to zákazníci naozaj potrpia, a preto sa k tomu aj výrobcovia stavajú ako k niečomu dôležitému. Je to dôležité nielen z hľadiska kvality výrobku, ale aj kvôli udržateľnosti a kvôli tomu, akým spôsobom sa prírodné zložky pestujú. Preto si myslím, že sa to stáva štandardom väčším, ako to bolo, keď sme začínali my. To, čo sa do našich krémov dostane v bio kvalite, je to, čo v bio kvalite existuje. Lebo niektoré zložky, najmä aktívne látky, už nemôžu z dôvodu laboratórneho spracovania získať bio certifikát. To však neznamená, že sú syntetické. Sú z prírodných zdrojov, ako napríklad rôzne zložky z rias, ktoré veľmi radi používame. Sú to buď sladkovodné, alebo morské riasy, ktoré sa pestujú a kultivujú laboratórne a následne spracovávajú. Čiže tie bio certifikát mať nedokážu. Pre nás je dôležité, aby jednotlivé zložky, pokiaľ je to možné, mali certifikáty veľkých certifikačných spoločností Cosmos alebo Ecocert, ktoré vydávajú tieto certifikáty na základe veľmi prísnych podmienok. A naše zložky, ktoré nie sú v bio kvalite, tieto certifikáty majú.

Dulcia sa označuje aj za „živú kozmetiku“. Možno nie každý vie, čo to znamená.

Živá kozmetika pre mňa znamená, že je aktívna, že je živá v tom, že nepoužívame rafinované zložky. To znamená, že oleje neprešli rafináciou, a tak obsahujú všetko to, čo nám príroda dáva. Napríklad oleje sú lisované za studena veľmi šetrným spôsobom. Veľmi sa snažíme, aby naše zložky a hlavne oleje boli z produkcie fair trade. To znamená, že naozaj je všetko v súlade s prírodou. A to pre mňa znamená živé. Že nič, čo nám príroda dala, sme my spracovaním nezničili. A druhé veľmi dôležité je, že všetky zložky sú fyziologické, čo znamená, že sú pre pokožku prirodzené a tá ich dokáže prijať. Celkovo sa snažíme, aby naše prípravky zabezpečili správne fungovanie kože. Používaním každého jedného nášho prípravku prirodzeným spôsobom podporíte funkcie kože tak, aby bola krásna, zdravá. Aby sme vlastne dosiahli to, čo od nej očakávame, a to, ako chceme vyzerať v akomkoľvek veku. Samozrejme, v rámci toho, ako je to možné. Toto je pre mňa živá kozmetika.

A čo presne znamená „ručne robená“?

Že každá jedna zložka prejde rukami našich dievčat a všetko sa veľmi dôsledne kontroluje. Samozrejme, oleje musíme zahrievať, aby sa tam roztopili vosky alebo iné zložky, ktoré potrebujú prejsť cez nejakú teplotu. Dôležité však je to, že o tých zložkách vieme naozaj všetko. Vieme, akým spôsobom sa majú spracovať, aby sme ich nezničili. Čiže dievčatá si počas prípravy jednotlivých receptúr navážia oleje, zohrejú ich a veľmi prísne sledujú teploty, keď sa zohrejú – vedia, kedy majú akú zložku pri akej teplote pridať, vedia, ako dlho ju môžu zohrievať, vedia, ako ju treba buď miešať, alebo mixovať. V princípe však nepoužívame žiadne veľké stroje, ktoré by to robili za nás, alebo nejaké násypky. Všetko prejde našimi rukami, všetko sa naozaj veľmi dôkladne skontroluje, aby sa nič z toho vzácneho, čo nám príroda dala, následne našou nepozornosťou nezničilo. Máme stroje, ktoré nám potom pomáhajú s čapovaním a dávkovaním do dózičiek, aby to bolo efektívnejšie a aby nám to išlo od ruky. No a máme jeden super prístroj – ten robí špeciálne formulácie, ktoré sa už naozaj ručne nedajú. To znamená, keď potrebujeme jednotlivé molekuly surovín rozbiť na menšie časti, na také mikrónové, aby sa krajšie prepojili, aby to pokožka potom lepšie vstrebala. Takýmto spôsobom sa robia špeciálne séra, ktoré máme v ponuke, alebo teraz najnovšie máme v ponuke aj krémy s SPF. To je veľmi náročný a zložitý postup a pri ňom používame tento náš „hrnček var“. :)

Už si spomínala aktívne látky, ktoré sa nachádzajú vo vašich produktoch. Sú dosť prísne strážené a potrebujú mať klinické testovanie. Ešte stále úzko spolupracujete s laboratóriami?

Áno, dokonca sme pridali nejaké nové, ktoré nám robia ešte ďalšie špeciálne testy, takže naozaj, keď napíšeme na krém, že je to krém proti vráskam, tak sú na to urobené štúdie a sú k tomu urobené klinické testovania, že naozaj takýto krém proti vráskam funguje. Takisto napríklad to SPF-ko, ktoré som spomenula: na to máme zase nové výskumné centrum. Lebo pri tom je to veľmi prísne, tam naozaj musí byť ten faktor, ktorý napíšeme, podložený testovaním a musí platiť, že SPF 30 je naozaj 30. Teraz sa nám po rokoch dokonca podaril aj SPF 50. Ten proces bol veľmi náročný, takmer štyri roky sme donekonečna posielali vzorky, ktoré stále nevychádzali, a teraz sa to konečne podarilo, takže máme obrovskú radosť. :) Potom máme ďalšie nové laboratórium v Poľsku, kde sú výborní odborníci na kozmetiku a aj na testovanie, takže tam si nechávame zase robiť dermatologické testy. To, čo je u nás na tej krabičke napísané, máme teda naozaj aj podložené.

A už sa podaril aj krém na opaľovanie?

Áno. :) :) To sú teraz práve najnovšie správy a z toho máme obrovskú radosť. No a teraz prichádzajú ďalšie ťažké kroky, a to do čoho ho zabaliť. :)

Pozerala som včera na stránke, ešte som ho tam nevidela, ale už tam bol krém po opaľovaní.

Už sú pleťové, ale len po SPF 30 – tie sú od minulého septembra, stihli sme to až po sezóne. :) Ale teraz už budú aj telové. Práve dnes nám prišli reporty, tak teraz bude veľmi dôležité a veľmi ťažké nájsť vhodný obal. Lebo aby boli krémiky používateľsky veľmi jednoduché a aby sa dobre používali, sú tuhšie. A tak bude celkom oriešok vybrať im správny obal. Samozrejme, s ohľadom na to, že chceme, aby bol ekologický a aby bol s čo najmenším dosahom na životné prostredie.

Máte aj svoj vlastný systém, originálny proces spracovania zložiek. V čom je tento proces originálny, iný ako bežný alebo ako v iných kozmetických firmách?

To je to, čo som spomínala, že máme veľmi podrobne rozpracovanú receptúru, keď sa jednotlivé zložky pridávajú postupne a každá z nich sa zapracováva „svojím systémom“ a pri svojej teplote. Takže tým je myslený ten náš systém, ktorý sme si naozaj podrobne rozpracovali. Lebo väčšinou je to, a to najmä vo veľkých firmách, tak, že všetko sa niekam nasype, stlačí sa gombík a celé sa to tam dorobí. U nás však vytvoriť alebo urobiť jednotlivé recepty trvá dlho – je to niekoľkohodinový proces. Bolo by síce jednoduchšie nasypať všetko naraz, zohriať, vypnúť a nadávkovať ako tridsaťkrát s tým manipulovať. No až tak je zachovaná bezpečnosť krému, respektíve to, že naozaj tam nič, čo je vzácne, tam nezničíme. Na tom nám veľmi záleží.

A tento proces vymýšľaš a pripravuješ ty?

Áno. Aj keď už od minulého roka mám aj pomoc zo Slovenskej technickej univerzity, Anetku Áčovú, ktorá ju vyštudovala, teraz bude končiť doktorát a momentálne je na stáži v Taliansku v jednom výskumnom laboratóriu. Ona mi teraz už do receptúr zasahuje a pomáha s ich formulovaním, aby to naozaj bolo špičkovo spracované.

A ešte stále prejde každý produkt, každá jedna krabička, tvojimi rukami alebo už je to náročnejšie tým, ako je Dulcia stále väčšia a väčšia?

Je to náročnejšie, ale vždy som veľmi šťastná, keď ma potrebujú vo výrobe. :) Vtedy musím všetko svoje odložiť, lebo ma potrebujú, a to je pre mňa odmena, je to nádherná robota. :) Pre mňa je to niekedy, že sa tam cítim, ako keby som bola naozaj niekde na lúke a mohla si vychutnávať tú energiu a tú atmosféru z toho, čo nám bolo dopriate. Takto sa ja cítim aj v našej výrobe a za to som vždy veľmi vďačná. Ale je pravda, že stále viac a viac času musím tráviť mimo výroby, no tú časť mám tiež veľmi rada, lebo tam väčšinou tvorím a študujem si a komunikujem so zákazníčkami.

Čo považuješ za najnáročnejšie rozhodnutia, ktoré si za tých sedem rokov musela urobiť?

Najnáročnejšie… no, asi sa rozhodnúť pre tie SPF-ká, pre tieto formulácie a ísť za tým, lebo tam bolo naozaj veľa nepodarených pokusov, veľa investícií, ktoré sú vlastne nenávratne preč. Asi toto, aj keď mňa tá moja práca tak nesmierne baví, že ja si ani neviem spomenúť, že by bolo niečo, čo by bolo také nejaké ťažké. Mám pocit, že keď sa nechá hlavne žena viesť svojím srdcom, svojou intuíciou, tak sa nemôže rozhodnúť zle. A ďalšie, čo som sa v živote naučila, je, že už keď nejaké rozhodnutie urobím, tak sa snažím neotáčať a nerozmýšľať nad tým, či bolo správne alebo nie, skôr všetkými silami to dotiahnuť do konca. Preto ani neviem úplne povedať, či bolo niečo naozaj také ťažké.

Keď sme pri tých rozhodnutiach, tak Dulcia je v dm už okolo štyroch rokov. Zo začiatku to nebolo ľahké rozhodnutie, vojsť do predaja do veľkej siete, kde si sa bála toho, že stratíš osobný kontakt so zákazníkmi. Ako spätne, s odstupom času, hodnotíš toto rozhodnutie?

Áno, máš pravdu, možno práve toto bolo to najťažšie rozhodnutie, ktoré si mi pripomenula, na ktoré som trošku zabudla. Bolo to výborné rozhodnutie. V tom období to bolo náročnejšie, lebo sme vlastne museli u nás celú štruktúru pomeniť, prispôsobiť sa aj na nárazovo väčšie objemy vo výrobe a prijať to, že áno, už to nemáme úplne pod kontrolou. Že zákazníčka nedostane úplne ako keby to všetko, čo dostáva priamo od nás, lebo však samozrejme, že sa to nedá. Ale dm nám pomohla dostať sa medzi ľudí a množstvo ľudí, najmä žienok, nás práve vďaka tým poličkám spoznalo a veľmi radi tam chodia nakupovať. Je to pre nich mnohokrát veľmi pohodlné: potrebuje napríklad doplniť mydlové orechy, tak vbehne do dm a vie, že to tam vždy nájde, že to tam bude, a je to také pohodlnejšie. Čiže ja to hodnotím ako výborné rozhodnutie a sme za to vďační.

Keď už sme pri tých poličkách v dm, prejdime pomaly ku kozmetike. Každý sme iný, každý máme iný druh pleti, aj produkty sú teda rozdelené podľa typu pleti a starostlivosti o ňu. Ako sa to odzrkadľuje v sortimente Dulcie?

Takýmto spôsobom sa vlastne stále rozširuje sortiment. Ja si každý rok poviem, že budúci rok už nebudeme nič pridávať, že budeme iba trošičku zlepšovať existujúce receptúry, lebo už je toho fakt veľa. Sedemdesiat výrobkov, to je už naozaj dosť. A potom stále príde nejaká inšpirácia, niečo mi napadne, niečo nejaká žienka napíše, že no viete, ja mám takú a takú pleť a potrebovala by som to vyriešiť a nemáte niečo, ako by ste mi pomohli? A už to ide. :) Už je ďalší nový produkt a už sú ďalšie nové nápady v hlave, ktoré potom, keď sa o tom presvedčím ja, tak to proste musíme mať. :) Takže väčšinou nás inšpirujú zákazníci.

Už si spomínala, že tvojou inšpiráciou je príroda sama, potom si spomínala, že veľkou inšpiráciou sú zákazníčky, ktoré volajú alebo píšu, čo potrebujú. A kde ešte čerpáš inšpiráciu na to ďalšie tvorenie?

Veľa inšpirácie čerpám práve od výrobcov aktívnych látok jednotlivých surovín, od laboratórií, s ktorými spolupracujeme, lebo oni takisto stále chcú niečo skúmať, je to úžasný svet, no a tam od nich dostávam všelijaké echá, že čo sa im podarilo, čo zistili, čo by mohlo fungovať. A potom to už je taký chrobák v hlave, lebo už keď viem o niečom úžasnom, o nejakej úžasnej zložke, no tak už potom rozmýšľam, ako ju dostať do výrobku a vlastne aký by to mal byť výrobok. Snažím sa, aby tá formulácia bola naozaj taká, že výsledok bude žienka vidieť takmer okamžite, lebo niektoré zložky sú už naozaj také perfektné, že veľkú zmenu vidieť už po týždni. Takže myslím si, že mnoho inšpirácií máme od nich, a potom sa ešte občas zúčastňujeme všelijakých kozmetických výstav.

Mňa zaujíma ešte tá čistota verzus účinnosť. Tam platí často rovnica, že čím je výrobok čistejší, tak je tam viac vody a menej aktívnych látok, čiže menšia účinnosť, a čím je to účinnejšie, tak práve naopak. Kedy si vyberať výrobky čisté a kedy viacej aktívne? A existuje vôbec výrobok, ktorý spĺňa aj, aj?

Existuje, naše výrobky to spĺňajú. V princípe všetky naše prípravky majú za základ buď ružovú vodu, alebo nejaké iné hydroláty. Teraz máme fantastický uhorkový extrakt, čiže už to je v podstate samotná aktívna látka, lebo naozaj to nie je voda. Má v sebe mnoho zložiek, ktoré už aj samotné pleti veľmi prospievajú. A následne tie aktívne látky, ktoré keď máte z dobrého zdroja, tak takisto sú veľmi čisté a veľmi atraktívne pre pokožku. Napríklad sme pred zhruba dvoma rokmi začali používať aj ešte efektívnejšie zložky, ako sú AHA kyselinky alebo rôzne enzýmy, peptidy, že ten efekt je naozaj viditeľný a takmer okamžitý. A aj tieto zložky môžu byť prírodné. Napríklad kyselina glykolová môže byť aj syntetická alebo ju možno mať v prírodnej forme, napríklad z cukrovej trstiny, ako ju máme my. Alebo enzýmy, takisto sú vyrábané buď synteticky, alebo my ich máme z tropického ovocia. Čiže vždy hľadáme prírodnú alternatívu, lebo mnoho tých konvenčných a chemických zložiek má aj tak stále tú hlavnú inšpiráciu v prírode, keď sa daná zložka skúma a robia sa takéto syntetické alternatívy, pretože je to, samozrejme, lacnejšie, menej náročné na spracovanie a má to vyššiu stabilitu. Naše krémy môžu mať aktuálne záruku maximálne rok a pol a takéto môžu mať násobne viac. Čiže veľakrát sa s chemickým zložením ľahšie pracuje ako s tým prírodným. Ale dá sa nájsť vždy aj tá alternatíva, respektíve tá pôvodná surovina v prírodnej forme a na tie sa zameriavame a používame ich s tým, že ten efekt na pokožku je rovnaký. Veľakrát sa zákazníčky, hlavne tie v zrelšom veku, keď sa už chcú venovať svojej pokožke najmä s protivráskovým účinkom, obávajú, že prírodná kozmetika nebude mať dostatočný efekt. Boja sa siahnuť po prírodnej kozmetike, lebo majú pocit, že síce neuškodí, ale zákazníčka chce, aby aj pomohla, aby ten čas zastavila čo najdlhšie a spomalila starnutie. No a práve tým, že my sme sa pred dvoma rokmi vybrali aj touto cestou, že sme začali používať naozaj mimoriadne efektívne zložky, sa toho u nás naozaj nemusia báť. Účinky sú rovnaké, akurát bez vedľajšieho efektu.

Čiže keď si otočím výrobok a budem si čítať zloženie, je zásadný rozdiel, či je tam na začiatku aqua alebo bio ružová voda. Že nie je voda ako voda.

Je to zásadný rozdiel. Aj v efektivite. To potom aj vidíte, že tých krémov, sér alebo nejakých prípravkov postačí menej. Oveľa väčšia efektivita, ako keď je tam ako základ nosič destilovaná voda, je, keď je voda obohatená naozaj o esenciálne oleje a zložky, ktoré obsahuje samotná rastlinka.

A aké má Dulcia novinky?

Výnimočné novinky, ktoré sa dajú kúpiť už aj v dm, sú naše špeciálne pílingy, ktoré som spomínala, s AHA kyselinkami alebo práve s tými enzýmami. Veľmi dobre sa predávajú a ja sa veľmi teším, že tieto naše novinky mohli vyskúšať už aj zákazníčky dm. :) Potom okrem tých SPF máme ešte špeciálny rad Dulcia Natural PLUS. To sú také kvapkadlá, kde sú vysoko koncentrované zložky na určité typy problémov pleti. Je tam aj krížik, ktorý znázorňuje, že ide skôr už o také medicínske záležitosti, či už je to proti akné, superbomba proti vráskam alebo na rosaceovú citlivú pokožku.

Ty máš nesmiernu radosť z toho, keď niečo sama vytvoríš. Z ktorého vášho produktu, ktorý si sama vytvorila, si mala takú tú najväčšiu radosť? :)

Veľmi dlho to bol práve ten enzymatický píling, ktorý som spomínala, ktorý nájdete už aj v dm. Bolo veľmi ťažké vytvoriť účinný píling aj pre veľmi citlivú pokožku, aby fungoval a aby nebol dráždivý. A navyše tam bol veľký problém urobiť tú formuláciu tak, aby to držalo nejaký tvar. No a teraz najnovšie sa veľmi teším z tých SPF-iek, lebo na takú malú firmu, čo nemá vlastné laboratóriá ani vlastných výskumníkov, ktorí sa venujú len tomu a majú všelijaké možné aj nemožné prístroje, to už bol naozaj veľký výkon. Bolo to naozaj náročné, trvalo to veľmi dlho a z toho sa veľmi tešíme, že sme dosiahli tie faktory, pričom tie krémy nie sú ťažké, nie sú hutné – sú naozaj veľmi ľahké, pritom tie faktory máme deklarované. To je pre mňa taká veľká radosť a to sme si tak akože pohladkali brušká, že dobré sme, že sa nám niečo takéto podarilo a „dali“ sme to aj v takýchto mikro podmienkach. :)

Ono to môže zavádzať, že tie faktory sú vlastne na leto. Je to na leto alebo na celý rok?

Je to na celý rok, určite.

A prečo je fajn používať ich aj v zime?

To už je potom aj podľa typu pleti, podľa fototypu pokožky, podľa toho, koľko vlastného pigmentu má, že či to je nejaký najsvetlejší, nejaký keltský typ, alebo stredomorský, tak si vyberie výšku faktoru. UV žiarenie je celoročná záležitosť, nie je iba v lete, samozrejme, vtedy je to silnejšie slniečko, ale UV žiarenie naozaj veľmi veľkým spôsobom podporuje starnutie pokožky, vytvára vnútorné zápaly, takže je veľmi dôležité, aby sme si pokožku chránili počas celého roka, najmä s ohľadom na to, že chceme predchádzať predčasnému starnutiu pokožky – to je jedna vec. Druhá vec je, keď má niekto veľmi citlivú pokožku, tak to naozaj veľmi potrebuje, pretože tie UV lúče rozohrievajú, podporujú oxidáciu v pleti, čiže keď je niekto svetlejší a nechce používať SPF 30, môže si vybrať z nižších faktorov, ale istotne by som veľmi žienkam hlavne už po tridsiatke odporúčala, aby si ten krémik naniesli na pokožku ešte ako poslednú vrstvu pred mejkapom. No a tieto naše krémiky sme obohatili aj o zložky, ktoré blokujú nielen UV žiarenie, ale aj modré svetlo, ktorému sa už dnes takmer nedá vyhnúť, lebo buď na nás žiaria neónky, alebo pozeráme do počítačov, do monitora, telefónov, tabletov, čo takisto veľmi výrazným spôsobom urýchľuje starnutie pleti.

A bude aj tá novinka, ktorú si spomínala, teda krém na opaľovanie, nejako podporovať nestarnutie pleti?

V princípe každý opaľovací podporuje nestarnutie pleti, pretože zabraňuje tomu, aby to UV žiarenie rozmnožovalo alebo podporovalo oxidáciu. No a tieto naše výrobky tým, že, samozrejme, zase obsahujú výrazné zložky, kde základom nie je voda, ale bohatá šťava z aloe vera, ďalej sú tam vitamíny ako vitamín E, vitamín B5, pantenol – to sú všetko zložky, ktoré podporujú jednak hydratáciu, a aj vlastnú ochranu pokožky – a betakarotény, čiže aj zabezpečia krajšie, dlhšie trvajúce, pekné, príjemné opálenie, lebo zase ono je fajn nechať si nejakú časť toho UV lúča aj preniknúť do pokožky, pretože napomáha syntéze vitamínu D, ktorý je dôležitý. Vieme, že je to v podstate hormón, ktorý náš organizmus mimoriadne potrebuje na správne fungovanie. Takže toto všetko bude v tých opaľovacích krémikoch.

A aký máš aktuálny produktový sen a kedy bude v predaji? :)

Produktový rad Exclusive, ktorý máme, ideme mierne prerábať. Máme nové úžasné zložky. Ešte to nemôžem prezradiť, ale bude to super, takže na to sa teším. :) A budú tam aj inovatívne obaly, ktoré budú pokožku pri aplikácii aj masírovať. Čiže toto je tohtoročná výzva. A ešte veľmi túžim mať také ampulkové záležitosti, veľmi vysoko koncentrované, špeciálne, ktoré naozaj musia byť v úplne mini malinkých objemoch, aby nezoxidovali, a to bude veľká výzva tiež, ako to celé vlastne podchytiť, aby to bolo extra účinné a aby sme to dokázali nejakým spôsobom zabaliť do ampuliek. Respektíve aby sme to vedeli doručiť zákazníčke v takom stave, že to bude stopercentne funkčné a účinné.

Ty s Dulciou tráviš veľmi veľa času, žiješ ňou od rána, dá sa povedať, že aj do večera. Ako nachádzaš v živote balans? Máš aj niečo, čomu sa venuješ pomimo práce a čo ti robí radosť?

Áno mám, samozrejme. Mne aj tá samotná práca je naozaj veľakrát psychohygienou, najmä keď sa dostanem do výroby, ale chodím, keď sa mi podarí, na rôzne bylinkové kurzy alebo ženské kruhy, kde čerpám inšpiráciu a energiu aj od iných žien, milujem čítať knihy s duchovnou tematikou, takže takto sa venujem sama sebe, svojej duši, aby mi bolo dobre, v tom nachádzam harmóniu a radosť. Okrem toho sme veľa v prírode, teraz sa nám začína bicyklová sezóna, máme s kamoškami takú skupinku, s ktorou chodievame v stredy poobede bicyklovať do Karpát, takže to je perfektné. Potom mám kopu kamarátov, s ktorými si občas vyjdeme na dobré pivko, to mám rada. J Je toho veľa, naozaj, viem si užívať život a veľmi sa z toho teším, že mi je dopriate mať aj takúto krásnu prácu, kde sa to dá skĺbiť, že sa do tej práce teším, mám úžasné kolegyne, sú to moje priateľky, čiže aj v tej práci sa cítim veľmi dobre, a poobede – mám perfektné deti, s ktorými je sranda, čím sú väčšie, tým sú viacej zábavné, takže aj to je super, tak to mám celé pekne vyskladané a páči sa mi to. :)

Veľa času trávite v prírode, spomínala si, že bicyklujete, všetci ste doma športovci, ty si robila biatlon, dcéry, myslím, pokračujú v biatlone, tvoj muž robí vodný slalom, čiže naozaj v tej prírode trávite veľa času. Teraz je jar. Čo kvitne a čo si vieme v prírode aktuálne nazbierať?

Asi ako ktoré oblasti. U nás v Osrblí zbierame kašičku, tak voláme prvosienku, podbeľ už máme nazbieraný, púpavka sa dá, tú aj papáme do šalátov, pľúcnik sa u nás dá ešte nazbierať, ešte aj medvedí cesnak, tak takéto bylinky teraz máme u nás na Horehroní. Tu je to určite posunuté, ale tu ani veľmi zatiaľ nepoznám, kam by som sa vybrala. Mám taký sen ísť na kopanice, vraj je tam super silové miesto na zber bylín, tak ak sa mi podarí, tam by som chcela vybehnúť teraz ešte niekedy na jar.

Takže my z Bratislavy a okolia nemáme šancu vo svojom okolí niečo nazbierať?

Ale určite áno, len ja väčšinou chodím do Karpát a tam v tom lese som nenašla nič rásť. Raz, minulý rok, som bola na jeseň behať a predtým som sa nenajedla, nenapila, a tak mi prišlo nejako zle, tak som tam chodila po štyroch, že musím tu niečo nájsť, čo zjem. A nič som tam nenašla. :)

K záveru by som sa ťa rada spýtala na nejaké babské rady a tipy, ktoré bylinky sa oplatí teraz nazbierať a ako ich vieme využiť doma.

Určite by som si všimla púpavu, z púpavy si viete urobiť nejaký dobrý medík, to je tiež taká stará receptúra, takže púpavu určite. Treba ju nazbierať, urobiť z nej čokoľvek, teraz sa budú zbierať kvety, je možné nasušiť si ju do čaju, do zmesi, urobiť si z nej výluh, práve takto by ste si možno nejakú dobrú tinktúru mohli urobiť, ktorú by ste mohli používať aj na pleť.
Určite by som si v tomto období nenechala ujsť ľubovník, dokonca ak sa vám podarí, tak na Jána na svätojánsku noc je super ísť ho zbierať, vtedy má najväčšiu silu, najúžasnejšie účinky, tak sa dajte dokopy viaceré baby a choďte si pekne v noci nazbierať. Vždy, keď idete zbierať bylinky, je super, keď sa dáte dokopy viaceré žienky, ktoré to rovnako cítite, vtedy sa tá energia toho celého znásobí. No a z ľubovníka sú úžasné masti, úžasné olejové zmesi, to si môžete do nejakého kvalitného oleja ľubovník naložiť, tak sa to aj volá ako svätojánsky olej, ktorý je fantastický na svalovicu, na popáleniny, na suchú pokožku. Takýmto spôsobom si môžete z takéhoto olejčeka, buď z tej púpavy, alebo z ľubovníka, urobiť aj balzam na pery, napríklad pridaním včelieho vosku.
Všeličo si takto doma viete poskúšať, ale keby ste si ho len nasušili, jedno alebo druhé, alebo ďatelinu, tá je takisto úžasná do čajových zmesí alebo aj tinktúrky, teraz je v tej prírode toho mnoho. Keď sa správne dobre naladíte už doma a vyberiete sa na nádherné miesta do prírody a tie bylinky budete zbierať s rešpektom a s úctou, budete myslieť vždy aj na ostatných bylinkárov, čiže keď nájdete niekde nejaké parádne miesto, nechajte aj prírode, nechajte aj ostatným bylinkárom a potom vždy na záver treba poďakovať a uvidíte, akú úžasnú silu to má, všetky tieto magické okamihy, tieto bylinky, a určite vám prinesú veľa zdravia aj radosti do vašej rodiny, do vašich životov. :)

Blíži sa leto, o chvíľku ideme všetci na dovolenky. Čo by si nám ženám odporučila zaobstarať si zo sortimentu Dulcie? Také tie „must have“ produkty do slnečných letných mesiacov?

Určite hydrolát, buď mätovú vodičku, ktorú môžete použiť na osvieženie pleti aj ako ústnu vodu alebo dokonca aj ako taký dezodorant počas dňa, ďalej energizujúce sérum, je to fantastické sérum, je výborné počas celého roka na ráno, ale mám pocit, že teraz na leto úplne perfektné, lebo má aj taký jemný chladivý efekt. Pokojne si ho dajte aj do chladničky, ak máte rady také schladenie pleti počas leta, je fantastické z chladničky a okrem toho, že pokožku osvieži, zachladí, dodá bunkám kopu energie na to, aby dokázali pracovať, aby prijímali potom aj ďalšie zložky z krémov. Alebo prípravky so zložkami, ktoré dodávajú energiu pokožke, či už je to kofeín, alebo práve toto naše sérum, tam je práve riasa, ktorá dodáva bunkám energiu veľmi podobne ako taurín, dokonca desaťnásobne vyššie, že keď tú bunku dostatočne zásobíte energiou, ona potom pracuje lepšie, rýchlejšie a dokáže prijímať oveľa lepšie aj zložky z ostatných krémov, takže toto. A určite dobrý hydratačný krém, netreba na to zabudnúť, treba pokožku veľmi kvalitne hydratovať, napríklad hydratačný krém s marulovým olejom a komplexom ceramidov, ten je fantastický, takisto ho kúpite v dm. Je fantastický aj práve vďaka tým ceramidom, lebo na povrchu pokožky vytvoria ochrannú vrstvičku, netreba si myslieť, že máte z toho pokožku mastnú, lebo sa trošičku tak akoby na povrchu leskne, ale lesklá pokožka je krásna pokožka. Už dávno sú tie trendy preč, keď mala byť nejaká matná – zdravo lesklá je krásna pokožka a vlastne to je tá lipidová vrstvička, ktorá ostáva na povrchu pokožky, a tá ju ochraňuje. A istotne krém s SPF, to už dnes naozaj v tomto počasí musí byť každý deň nanesené na pokožku, ak si ju chceme udržať krásnu, zdravú, mladistvú čo najdlhšie.

A čo by si odporučila pánom?

Pánom dezodorant :), mätovú vodu a určite, keď sa budeme chystať na dovolenky, a aj páni teda budú tráviť dlhší čas vonku na slnku, by som im takisto odporučila krém s SPF, aj keď chlapom sa krémovať veľmi nechce. Je pravda, že pokožku majú trošičku inú, majú ju odolnejšiu, hrubšiu, pevnejšiu, takže nepotrebujú to až tak prísne ako my dámy, ale myslím, že v súčasnosti je aj taký trend, že aj muži sa začínajú o seba starať viacej, takže hydratačný krém a ochranu SPF by som určite odporučila.

Luci, ja ti veľmi pekne ďakujem za tento príjemný rozhovor, že si k nám prišla, že sme sa opäť mohli porozprávať, želám tebe aj celému tvojmu milému tímu, nech aj ďalej robíte svoje a naše produkty s láskou a tak úprimne, ako ich robíte. Teším sa na nejaké ďalšie stretnutie niekedy v budúcnosti, držím palce, nech sa vám všetkým v Dulcii darí. :)

Ďakujem veľmi pekne za pozvanie, za krásny, milý rozhovor. Ďakujem všetkým žienkam, ktoré si tento rozhovor vypočujú, a všetkým veľmi pekne ďakujeme aj za podporu a za dôveru, ktorú vkladáte v naše výrobky. Ďakujeme. :)