Active Beauty
Od Refuse po Recycle: týchto 6

Menej je viac

Od Refuse po Recycle: týchto 6 "R" mení svet

Chceli by ste si opraviť ten starý mixér alebo bicykel, ak by ste mohli? To je dobre! Možnosti existujú. Povieme Vám, ako urobí šesť „Re“ nápadov na recykláciu náš svet lepším. 

6 pojmov pre trvalo udržateľný život

Nasledujúcich šesť pojmov symbolizuje udržateľný život, cielené využívanie zdrojov a v konečnom dôsledku aj to, čo môžeme urobiť preto, aby bol náš svet o niečo lepší.


1. Refuse – odmietnuť

Najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne. Ako to funguje? Tým, že si dobre premyslíme, čo si kúpime a vezmeme so sebou domov. Každý, pre koho je domov svätostánkom a chce mať u seba doma len pár zvláštnych a predovšetkým udržateľných vecí, v budúcnosti odmietne reklamné darčeky a výhodné ponuky v zľave. A ak nebudú žiadni zákazníci, dôjde k tomu, že sa niečo už nebude viac vyrábať.


2. Reduce – redukovať

„Dosť“ je čarovné slovíčko a opak slova „viac“, s ktorým mnohí z nás vyrastali. Ak pochopíme, že neustále získavanie niečoho nového nie je z dlhodobého hľadiska múdry nápad a ničí svet, každú požiadavku na nákup si dôkladne premyslíme. A potom si často uvedomíme, že to či ono vôbec nepotrebujeme, môžeme si to prenajať alebo kúpiť použité. V určitom momente si tiež uvedomíme, aké pekné je mať viac miesta a menej vecí. Tento štýl má aj svoj názov – minimalizmus

3. Reuse – opätovne použiť

Myšlienka opätovného používania obalov nie je žiadnou novinkou. Opláchnite, naplňte, znovu použite – takto sa šetria suroviny. Tým sa to však nekončí. S trochou kreativity objavíme v našej domácnosti veľké množstvo vecí, ktoré sa dajú využiť inak. Starý uterák s dierou? Môžeme ho prerobiť na uterák s kapucňou pre bábätko (bez škodlivých látok, pretože sa často perie) a z peknej, prázdnej konzervy sa stane vtipné tienidlo. V súčasnosti nájdeme na internete veľa nápadov na upcycling, ktoré nič nestoja.


4. Repair – opraviť

Nuž, radi by sme opravili starý mixér, iPad, bicykel, keby sme vedeli, ako... Dobrá voľa všetko zdolá: navštevovať Repair-Cafés alebo dokonca si nejakú založiť, hľadať vo svojom okolí šikovných ľudí alebo využívať výmenný obchod a vymeniť knižku za displej mobilného telefónu. Veľmi užitočné je tiež kupovať iba také veci, ktoré sa dajú (ľahko) opraviť.


5. Recycle – recyklovať

Roztaviť staré obaly a vyrobiť z nich niečo nové je úžasné, ale tak to bohužiaľ funguje iba s malou časťou nášho plastového odpadu. Vďaka novým technológiám môže dm ponúknuť rôzne rozumné recyklované obaly. Ale pozor, aj tieto procesy si vyžadujú energiu. 


6. Rethink – premyslieť

Keď sa už chvíľu venujeme tejto téme, začneme sa automaticky na ten krásny a farebný svet konzumu pozerať inými očami – všetko sa predsa musí vyrobiť, zabaliť, prepraviť a potom zase zlikvidovať. Spravme ďalší krok a želajme si k narodeninám namiesto nových vecí radšej spoločne strávený čas.