Active Beauty
15 šikovných zlepšovákov do domácnosti
Text: Silke Roessel

Dosť dobré

15 šikovných zlepšovákov do domácnosti

S našimi šikovnými riešeniami pre domácnosť šetríte nielen čas, ale často aj peniaze. Pretože chytrý je ten, kto si uľahčuje každodenný život.
Patríte medzi ľudí, ktorí by sa starali radšej o domácnosť zajtra ako dnes? Potom ste tu správne. Máme tie najlepšie tipy, s ktorými je varenie, čistenie alebo upratovanie opäť zábavou. A predovšetkým: šetrí sa čas.

Zlepšováky: takto to funguje v domácnosti

1. Šikovný trik s potravinovou fóliou

Kto by to nepoznal: začiatok rolky potravinovej fólie jednoducho nenájdete, pretože vrstvy sú k sebe pevne prilepené. Riešenie: vložte potravinovú fóliu do mrazničky. Potom sa dá ľahko rozvinúť.

2. Zlepšovák s gumenou rukavicou

Je zaváracie viečko s fermentovanou zeleninou opäť také tesné ako bezpečnostné dvere strýka Držgroša? Nasaďte si gumenú rukavicu! Keďže guma úžasne priľne, nič sa nešmýka a pohár o chvíľu otvoríte.

3. Nový lesk pre sprchovací kút

Čistiace prostriedky na sklokeramické dosky sú vhodné aj na čistenie sklenených výplní dverí v sprchovacom kúte. Čo ušetrí veľa čistenia a utierania.

4. Odstráňte nálepky olivovým olejom

Z odolných nálepiek, štítkov a samolepiek máme poriadne nervy. Ak namáčanie do vody nefunguje, pomôže olivový olej. Jednoducho ním potrite nálepku alebo to, čo z nej zostalo, nechajte olej chvíľu pôsobiť a potom utrite handričkou.

5. Vlašské orechy: najlepšia voľba proti škrabancom na dreve

S týmto zlepšovákom škrabance na tmavom dreve zaručene zmiznú. Potrite škrabanec za mierneho tlaku čerstvým ošúpaným vlašským orechom a potom ho dohladka vyleštite handričkou. Pri trení sa malé častice orechov usádzajú v ryhách a vizuálne sa postarajú o zmiznutie škrabancov.

6. Škrupiny z vajec proti usadeninám vodného kameňa

Proti usadenine vodného kameňa, ktorá zostala vo váze s kvetmi po tom, ako kvety skončili v bioodpade, tu máme zlepšovák: sklenenú vázu naplňte až do tretiny škrupinami a zalejte vodou. Teraz vázou trochu potraste, aby sa škrupiny vajec dali do pohybu. A už zase žiari.

7. Tablety proti zatuchnutým práčkam

Je vaša práčka trochu vlhká a zatuchnutá? Potom vložte tablety do umývačky riadu do priehradky na prací prostriedok v práčke a práčku zapnite bez bielizne na 60 stupňov. Tým sa neutralizujú všetky pachy.

8. Čistiaci trik pre mixér

Ak smoothie a pod. zanechajú v mixéri lepkavé zvyšky, pripravte špeciálny nápoj: do mixéra nalejte vodu a niekoľko kvapiek čistiaceho prostriedku, zapnite ho - a kuchynský pomocník sa vyčistí prakticky sám.

9. Prášok do pečiva proti zápachu v chladničke

Ak chladnička zapácha, pridajte do misky lyžicu prášku do pečiva a vložte ju do chladničky. Zápach sa stratí.

10. Vyčistite zafarbenú plastovú dózu

Na tento zlepšovák budete potrebovať: cukor, kocky ľadu, čistiaci prostriedok na riad a sódovú vodu. Do dózy vložte cukor a kocky ľadu, pridajte čistiaci prostriedok na riad a trochu sódovej vody a nechajte 10 minút odstáť. Dóza opäť žiari ako nová.

11. Očistite drevenú dosku citrónom

Drevené dosky na krájanie budú opäť čisté, ak ich posypete soľou a riadne vydrhnete polovicou citrónu. Nechajte pôsobiť asi 20 minút a potom dôkladne opláchnite.

12 Rozmrazené s ľahkosťou

Mrazené potraviny je možné opäť rýchlo rozmraziť pomocou dvoch nerezových hrncov. Jeden hrniec položte hore dnom, naň položte zamrazené potraviny a položte na ne druhý hrniec naplnený horúcou vodou. Hrnce odvedú chlad od mrazených potravín.

13. Kávová usadenina pre čisté potrubia

Posilnite sa pri upratovaní kávou. A kávovú usadeninu vlejte jednoducho do odtoku. Potrubie odtoku sa vyčistí oxidačným účinkom. Buďte však opatrní: tento zlepšovák by ste mali používať iba raz týždenne, inak by sa potrubie mohlo usadeninou upchať.

14. Vyčistite mikrovlnnú rúru parou z citrónu

V mikrovlnnej rúre zohrejte misku s vodou a niekoľkými plátkami citróna - a všetky nečistoty sa rozpustia. Svieža citrónová vôňa po celej kuchyni je bonusom.

15. Mydlo proti zahmlievaniu zrkadla

Mydlo môže zabrániť zahmlievaniu zrkadla v kúpeľni po sprchovaní. Zrkadlo dobre namydlite, aby na ňom zostala tenká vrstva. Potom vyleštite mäkkou handričkou.