Active Beauty
Najkrajšie vianočné trhy na Slovensku a v okolitých krajinách

Romantika

Najkrajšie vianočné trhy na Slovensku a v okolitých krajinách

Keď vianočný anjel putuje: Zbaľme svojich najbližších (pekne do teplučka) a vydajme sa na malý roadtrip – veď nakoniec pečené gaštany a vianočné stromčeky nie sú len výsadou Slovenska, vianočný duch sa presúva každoročne aj do iných krajín okolo nás. Predstavujeme vám šesť najkrajších vianočných trhov na Slovensku, ako aj u našich susedov.

Vianočná horúčka sa začína: Šesť najkrajších vianočných trhov

1. Portorož (Slovinsko)

Advent a Jadran – ide to vôbec dohromady? A dokonca veľmi krásne. V predvianočnom období až do Nového roka sa môžete poprechádzať po sviatočne vyzdobenom trhu v parku hotela Kempinski, kde vám pochôdzky Jadranom spríjemnia mierne teploty a svieži morský vánok. Stredomorskú atmosféru si môžete vychutnať aj v stánkoch v slovinskom kúpeľnom meste – v Portoroži: Popri klasike v podobe pražených mandlí a vareného vína zo stánkov rozvoniavajú aj domáce špeciality, ako je olivový olej alebo produkty z hľuzovky.
A určite si nenechajte ujsť: Na druhý sviatok vianočný sa tu koná festival šumivého vína, ku ktorému sa podávajú lokálne rybacie jedlá.
Otvorené: každý adventný víkend. Denne od 24.12.2023 do 1.1.2024.

2. Segedín (Maďarsko)

Sieť blikajúcich vianočných svetielok zdobí každoročne jednu z atrakcií vianočného trhu v meste Segedín: slamené bludisko. Ak sa poprechádzate tým krásne voňajúcim bludiskom na segedínskom námestí, ktorému dominuje honosná katedrála, narazíte na malé stánky s čerstvo vypraženými langošmi a vareným čučoriedkovým vínom. A čo tak si po týchto maškrtách dopriať trošku pohybu? Určite! Priamo na námestí si totiž môžete vypožičať korčule a užiť si klzisko... V dňoch pracovného pokoja sa tu konajú predstavenia žonglérov a každú adventnú nedeľu sa tu slávnostne zapaľujú sviečky na obrovskom adventnom venci.
A čo si určite nenechajte ujsť: Trdelník, inak nazývaný aj stromový koláč a jazdu na 50-metrov vysokom ruskom kole (na Námestí Széchenyiho).
Otvorené: od 1.12. – 24. 12. 2023

3. Bratislava

A v ktorom stánku si dáme neskôr punč? Ak chcete mať prehľad (a tiež si vychutnať mimoriadne malebný výhľad) o sviatočnom ruchu v bratislavskom Starom Meste, najlepšie to bude z veže Starej radnice. Rozkošne zoradené, na červeno-bielo vyzdobené stánky ponúkajú popri rôznych remeselných výrobkoch aj kulinárske špeciality, ako čerstvo ugrilované kotlety či tradičný medový likér medovinu.
A čo by bola škoda prepásť: Lokše! Tenké placky z varených zemiakov a samozrejme, detský program pre našich najmenších, každú nedeľu od 14.00.
Otvorené: od 23.11.2023 – 6.1.2024.

4. Bolzano (Taliansko)

V centre hlavného mesta Južného Tirolska sa turisti môžu tešiť na mini železnicu, detské kolotoče a nespočetné množstvo búdok a stánkov. Jeden z mnohých „highlightov“: bohaté vyzdobené námestie Waltherplatz s množstvom alpských dreveničiek, kde si má každý možnosť vyskúšať tradičné juhotirolské pochúťky. Trh sa od roku 2014 nesie v znamení takzvanej „Zelenej hviezdy“ a je certifikovaný ako „Green event“, k čomu napríklad patrí aj plánovanie podľa kritérií šetrných k životnému prostrediu, ako aj k udržateľnému využívaniu zdrojov.
A čo si určite netreba nechať ujsť: Regionálne pochúťky, ako napríklad „trasený chlieb“ a remeselné diela miestnych obyvateľov.
Otvorené: od 24.11. 2023 – 6.1.2024

5. Going (Rakúsko)

Priamo pred nádhernou horskou kulisou Wilder Kaiser sa raz ročne konajú vianočné trhy v alpskej tradícii. Zatiaľ čo na malom pódiu hrajú vianočné melódie, návštevníci môžu bezplatne obdivovať ručne vyrezávané betlehemy, pre deti sú pripravené rozprávky pri ohníku a tiež zoo s huňatými ovečkami.
Čo si netreba nechať ujsť: „Brodabrot“, plnené vyprážané knedličky a bezplatnú jazdu kočom po mestečku Going.
Otvorené: 17.12.2023, 14.00-19.00.

6. Olomouc (Česko)

Ulice okolo radnice lemuje jeden stánok za druhým: Vianočné trhy v moravskom meste Olomouc sú považované za mimoriadne pokojné a rozjímavé, a to vďaka prítomnosti množstva barokových stavieb a nádherných kostolov. Mimochodom, organizátori sa môžu pochváliť širokou ponukou punču – ochuteného rôznymi koreninami či ovocím. To jednoducho musíte zažiť!
Čo si netreba nechať ujsť: „Bramborák“, tradičnú zemiakovú placku s cesnakom a majoránom a tiež bezplatné korčuľovanie na Dolnom námestí.
Otvorené: od 18.11.-23.12.2023.

Odkedy funguje tradícia vianočných trhov?

Prvé predvianočné trhy v 14. storočí neboli určené na príjemné vychutnávanie si vareného vína, išlo skôr o zásobovanie potravinami a tovarom na zimu a blížiace sa sviatky. A keď sa v 17. a 18. storočí začal z čisto kresťanského sviatku formovať sviatok silne rodinne orientovaný, zmenili sa aj trhy – stálou súčasťou ponuky bolo jedlo, hračky a nápoje. Trhy sa menia dodnes, neustále a to podľa požiadaviek svojich návštevníkov, okrem tradične silného regionálneho aspektu v dnešných časoch zohráva dôležitú rolu aj udržateľnosť.