Konzumujú vegáni med?

Vegánska strava je založená na zrieknutí sa živočíšnych produktov a včelí med je samozrejme jedným z nich. Malé usilovné včeličky si vyrábajú med ako zdroj potravy za účelom prežitia tuhej zimy. Samozrejme, existujú aj včelári, ktorí pracujú v harmónii s potrebami včiel a získavajú od nich len prebytočný med – vegánsky však tento med nie je ani napriek tomu.

Vegánsky med: 5 alternatív včelieho medu

Nižšie vám ponúkame chutné alternatívy včelieho medu.

1. Agáve sirup

Tento vegánsky med sa získava z rastliny agáve. Či už do kávy, čaju alebo na pečenie – agáve sirup je jednoducho multitalentovanou a hlavne všestrannou alternatívou včelieho medu. Udomácnil sa predovšetkým v Mexiku. Pozostáva z fruktózy a glukózy, avšak na rozdiel od rafinovaného cukru nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

2. Ryžový sirup

Ryžový sirup, rovnako ako mochi, pochádza z Japonska. Na sladenie pokrmov sa odporúča najmä pri nízkofruktózovej a bezlepkovej diéte. Ako už prezrádza aj samotný názov, vyrába sa z ryže a je vegánskou alternatívou medu. Nakoľko však ide o čistú glukózu, mal by sa dávkovať určite s mierou.

3. Javorový sirup

Javorový sirup sa získava z javorových stromov a ako raňajkové sladidlo je obľúbený najmä v Kanade. Hodí sa aj na dozdobenie našich pohánkových palaciniek, na prípravu ktorých nájdete recept nižšie. V závislosti od stupňa kvality môže byť javorový sirup zlatistý, svetlejší (stupeň A) alebo výraznejší (stupeň C). Sirup A kvality je jemnejší a preto je ním možné dokonale dochutiť sladké pokrmy!

Tip:

Pri kúpe javorového sirupu je nutné dbať na označenie „vegánsky“, pretože niektorí výrobcovia doň pridávajú farbivá živočíšneho pôvodu.

4. Sirup zo smrekových výhonkov

Je úžasné, koľko prírodných rastlinných pokladov nám ponúka matka príroda. Na výrobu sirupu zo smrekových výhonkov sa používa čerstvo extrahovaná miazga zo smreku, ktorá sa následne mieša v nádobe s cukrom. Mesiac lúhovať a sirup je hotový. Nielenže chutne dosladí čaj a dá sa natierať na sendviče ako vegánsky med, ale vďaka obsahu silíc je dobre známym domácim liekom na kašeľ. Jednoducho skvelá alternatíva včelieho medu počas nachladnutia!

5. Púpavový sirup

Ďalšou skvelou vegánskou alternatívou medu, ktoré nám ponúka matka príroda, je púpavový sirup. Pripravuje sa z čerstvých kvetov púpavy za použitia vody a cukru. Podobne ako sirup zo smrekových výhonkov, aj tento sirup je ideálny na sladenie čajov, ak nás trápi nachladnutie, pretože je okrem iného bohatý na zinok.

Čo je dobré vedieť

Silu prírody rozhodne netreba podceňovať. Pri niektorých zdravotných ťažkostiach sa neodporúča užívať púpavu, preto sa pred jej užitím poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.