5 silvestrovských hier pre deti

1. Odpočítavacie vrecúška  

Odpočítavanie vrecúškami je pre deti skutočne vzrušujúce. Pripravte si štyri papierové vrecúška a napíšte na ne rôzne časy, začnite ôsmou hodinou večernou. Na ďalšie vrecká potom napíšte 21.00, ďalej 22.00 a nakoniec 23.00. Do každého vrecúška schovajte pre deti malú aktivitu, ktorou sa detváky zabavia, čo by im malo pekne vyplniť čas, kým príde Nový rok. Deti si môžu každú hodinu otvoriť vrecúško samy. Vrecká môžete naplniť kartovými hrami, CD s detskými párty hitmi alebo napríklad do jedného môžete vložiť Polaroid – tie najkrajšie momenty večera budete tak mať hneď aj zhmotnené na fotkách.

2. Odlievanie vosku

Odlievanie olova patrí k Vianociam, na Silvestra skúste odlievania vosku. Vezmite si dlhú sviečku (alebo čajovú sviečku) a nakrájajte ju na menšie kúsky. Potom kúsky sviečky ukladajte postupne na lyžicu a vosk roztopte nad ohňom. Ak sa potom tekutý vosk bleskurýchle naleje do studenej vody, budú z neho vznikať divoké tvary, ktoré potom treba čítať a interpretovať. Fantázii sa tu medze rozhodne nekladú! Prosím, menším deťom s voskom určite pomôžte a aj tie väčšie by mali byť veru opatrné.

3. Časová kapsula

Odvážite sa nazrieť nielen do budúcnosti, ale aj do minulosti? Na to sú ideálne časové kapsuly: každý napíše na malý kúsok papiera, na čo si mimoriadne dobre spomína z uplynulého roka a na druhý papierik napíše, čo by si želal do budúceho roka (môžu to byť aj novoročné predsavzatia). Ak detičky ešte nevedia písať, môžu svoje myšlienky nadiktovať rodičom alebo svoje zážitky či priania jednoducho nakreslia. Všetky kresby a priania sa potom vložia do krabice od topánok alebo skleneného pohárika. S príchodom ďalšieho roka si rodina na Silvestra môže prezrieť, čo si minulý rok jej jednotliví členovia želali a čo sa im aj splnilo.

4. Hra na sochy

Tanec jednoducho k oslave Silvestra patrí. Mimoriadne obľúbená je u detí tanečná hra „Hra na sochy“. Pustite deťom ich obľúbenú hudbu a keď tancujú, hudbu odrazu vypnite. Akonáhle hudba prestane hrať, všetky deti musia „zmrznúť“ a ostať stáť nehybne na mieste. Kto sa zakníše alebo nebodaj spadne, vypadáva. Čím viac detí hru hrá, tým je zábava väčšia.

5. Nočná prechádzka

Ak vy a aj vaše deti milujete dobrodružstvo, zorganizujte na Silvestra malý nočný výlet. Vyzbrojení vlastnoručne vyrobenými lampášmi, fakľami či baterkami a poriadne nababušení sa naň môžete hneď aj vybrať. Je už len na vás, či to bude len prechádzka okolo domu, kúsok cez les alebo po dedine. Prechádzky po tme sú pre deti vždy skvelým zážitkom. A ak pani príroda nadelila už aj sneh: Nezabudnite pribaliť aj sánky!