Active Beauty
Rakytník: domáci ovocný superpoklad
Text: Redaktion

dm GREEN IDEAS

Rakytník: domáci ovocný superpoklad

Superpotraviny sú... výživovo super, ale bohužiaľ, väčšina z nich má zlú uhlíkovú stopu. Chia semienka či bobule goji precestujú tisíce kilometrov, kým sa dostanú na naše pulty. Nezabúdajme ale na to, čo máme aj doma. Rakytník má vysoký obsah vitamínu C a dopestujete ho aj na záhrade. Rastie dokonca aj pozdĺž pobrežia Severného a Baltského mora a v horských oblastiach.
Och, to je zdravé! Mňam, to je dobré! Ovocie a zelenina posilňujú naše telo a pomáhajú ho udržiavať fit z hľadiska živín. Superpotraviny sú nadštandardnými obsahmi prospešných látok praktické. Často totiž na uvedomelé varenie a stravovanie nemáme čas. Aký vplyv má naše stravovanie na našu planétu?

Rakytník pre lepšiu eko-rovnováhu

Každá superpotravina má svoju ekologickú stopu. Žiaľ, príliš často sa propagujú módne rastliny zo vzdialených krajín. Ale to, čo je dobré pre ľudí, potom škodí životnému prostrediu a klíme. Okrem dlhých dopravných trás a súvisiacich emisií oxidu uličitého je to rozhodujúce aj pre rozvoj krajín pôvodu. Monokultúry a zavlažovanie ničia miestne štruktúry a ohrozujú životné prostredie miestnych obyvateľov. Zo sociálneho hľadiska sú menší poľnohospodári, ktorí sa nezúčastňujú na medzinárodnom boome, čoraz chudobnejší. Tým sa stráca nielen úrodnosť pôdy, ale aj živobytie mnohých ľudí.

Aké je tu riešenie? V našich zemepisných šírkach sa uchyľujte k superpotravinám, ako je rakytník. Dovezená výnimka sa potom stáva opäť niečím výnimočným, pričom by sme mali dbať na pečať bio a fair trade!


Čo sa ukrýva v rakytníku?

Pri pohľade na rakytník nás zaujímajú najmä plody. Obsahujú takmer desaťkrát viac vitamínu C ako citróny a majú vysoký obsah železa a zinku. Aby boli naše bunky dostatočne zásobené kyslíkom, potrebujeme železo. Zinok zas zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Okrem toho sú plody rakytníka prirodzeným zdrojom vitamínu B12 a udržiavajú funkciu nášho nervového systému.
Môžeme si na to pripiť pohárom rakytníkovej šťavy! Mimochodom, nájdete ju aj v dm. Chuťovo vám nemusí hneď sadnúť, myslite na to, že to robíte pre zdravie.:)

Ďalšie domáce alternatívy zahraničných superpotravín

Vzhľadom na cenné nutričné zloženie vitamínov, stopových prvkov, minerálov a mastných kyselín sa len ťažko vyhneme potravinovým trendom. Mnohé z nich sa už vkradli do našich zdravých stravovacích návykov, pretože ich považujeme za ideálne všestranné riešenie. Zabúdame však, že dovážané superpotraviny sú zvyčajne ošetrené pesticídmi a počas dlhej cesty a skladovania strácajú časť vitamínov.

Existujú však aj domáce alternatívy, možno priam až také, ktoré si pozbierate na záhrade:
  • Cenné bielkoviny, omega-3-mastné kyseliny a vlákninu poskytujú namiesto chia semienok aj lokálnejšie ľanové semienka.
  • Obsah vitamínu C v čiernych ríbezliach dokonca prevyšuje obsah vitamínu C v bobuliach goji.
  • Na antokyány, prírodné farbivo, ktoré chráni naše bunky, sú bohaté nielen bobule açai, ale aj miestne čučoriedky a černice.
  • Quinou môžete nahradiť miestnymi obilninami, ako je proso, ovos a pohánka: neobsahujú lepok, sú bohaté na bielkoviny a železo.
  • Avokádo alebo vlašské orechy? Vyberáme miestne vlašské orechy. Ich tuky chránia náš kardiovaskulárny systém.
  • Prečo si namiesto moringy z Afriky nedopriať lieskové orechy alebo petržlen a chren z vlastnej záhrady? Nemusíme sa predsa zaobísť bez značného množstva železa, vápnika, draslíka, bielkovín a vitamínov!

Dobre vedieť:

Na prevenciu prechladnutia alebo na obnovu imunitného systému je rakytník svojím účinkom optimálnou podporou. Vyvážená strava je vo všeobecnosti dôležitá pre celkové zdravie. Zamerať sa na jednu alebo dve (miestne) superpotraviny nestačí. Našťastie na nás čaká pestrá paleta regionálnych, sezónnych a ekologicky pestovaných potravín. Nájdime si čas a opäť počúvajme svoj vnútorný pocit!