Active Beauty
Strava a výživa počas menopauzy: Na čo nezabúdať

S chuťou

Strava a výživa počas menopauzy: Na čo nezabúdať

Zdravý životný štýl, pravidelný pohyb a vyvážená strava je ten najlepší spôsob, ako sa cítiť dobre a fit v každej fáze života. No obzvlášť počas menopauzy je vhodné pozrieť sa bližšie na svoj jedálniček. Veď mnohé fyzické a psychické zmeny sa dajú zmierniť práve zdravou stravou.

Menopauza: Ženské telo v premene

Okolo 50. roku života ženy vstupujú do obdobia klimaktéria, ktoré sa nazýva aj menopauza. V rokoch pred a po poslednej menštruácii (menopauze) sa v tele ženy mení hormonálna rovnováha. Telo postupne produkuje čoraz menej estrogénu a gestagénu. To môže so sebou priniesť typické príznaky menopauzy, ako sú návaly tepla, potenie, priberanie na váhe alebo tráviace problémy. Zmenou stravovacích návykov počas menopauzy možno nedostatok hormónov výrazne ovplyvniť.

Stravovanie počas menopauzy: Takto môžete zjemniť vplyv zmien

Návaly tepla

Sú primárnym znakom menopauzy: takmer 2/3 všetkých žien trpia počas klimaktéria návalmi tepla. Prečo sa takéto návaly u žien objavujú, zatiaľ jasné nie je. Klesajúca hladina estrogénu pravdepodobne vedie k výkyvom v tepelnej rovnováhe v ženskom tele. Takisto by s návalmi tepla mohla súvisieť aj nízka hladina cukru v krvi.

Čo môže zjemniť zmeny: Používajte na dochutenie bylinky a stavte na jemné nápoje, vodu alebo bylinkové čaje. Odporúča sa najmä šalvia. Táto bylinka sa tradične používa na zmiernenie návalov tepla. Silice v šalvii alebo iných bylinkách, ako napríklad v oregane, tlmia nervové zakončenia potných žliaz, ktoré potom produkujú menej potu.

Intenzívnejšie potenie

Nadmerné potenie sa môže objaviť, keď medzi jednotlivými jedlami klesne hladina cukru v krvi. Konzumácia jedla je preto zmysluplná v pravidelných intervaloch.

Čo môže zjemniť zmeny: Veľmi sladké snacky môžu v tele vyvolať intenzívne výkyvy hladiny cukru v krvi. Preto sa odporúčajú skôr celozrnné maškrty s nízkym obsahom cukru a vysokým obsahom bielkovín. Strava bohatá na proteíny zasýti na dlhšiu dobu a nespôsobí taký nárast hladiny cukru v krvi. Živočíšne bielkoviny možno napríklad získať z rýb, vajec alebo mliečnych výrobkov, zatiaľ čo rastlinné bielkoviny obsahujú strukoviny, napríklad hrach alebo šošovica.

Priberanie na váhe

V období menopauzy má mnoho žien tendenciu priberať, tuk sa rozkladá najmä v oblasti bokov. Hormonálne zmeny tiež spúšťajú aj zadržiavanie vody v tele.

Čo môže zjemniť zmenu: Dbajte na udržiavanie zdravého a aktívneho životného štýlu. Vedome zaraďte do svojho jedálnička sezónnu zeleninu, ktoré vám dodá potrebné živiny. Zeleninou mimochodom poľahky ušetríte aj príjem kalórií. A čo sa oplatí vždy: Namiesto výrobkov z bielej múky si radšej zvoľte celozrnné produkty.

Tráviace problémy

Klesajúca hladina estrogénu môže tiež vplývať na trávenie a viesť tak k nepríjemným črevným a celkovo tráviacim ťažkostiam.

Čo môže zjemniť zmenu: Na udržanie čriev v správnom chode telo potrebuje dostatok tekutín a tiež vlákniny. Denne sa odporúča prijať 30 gramov vlákniny, čo sa dá ľahko dosiahnuť konzumáciou celozrnných výrobkov, orechov, semien a zeleniny. Byliny ako púpava, trebuľka, palina alebo petržlen sú bohaté na obsah horčín, ktoré stimulujú trávenie.

Správna strava je aj starostlivosťou o pokožku

Menopauza sa prejavuje aj na pokožke. Kolagén, ktorý funguje ako stavebná štruktúra pokožky, sa pomaly prestáva tvoriť. Aby ste sa v tejto fáze života venovali aj zdraviu a kráse pokožky, mali by ste staviť na triádu stravy bohatej na bielkoviny, dostatok tekutín a vyvážený príjem vitamínov. Správnemu fungovaniu metabolizmu prospieva aj vitamín C z citrusových plodov, zemiakov, papriky a kapustovej zeleniny, ako aj vitamín A, ktorý sa zasa nachádza v mliečnych výrobkoch, špenáte, vaječných žĺtkoch, pečeni a tiež v rybách. Vitamíny skupiny B v úlohe dobrých ochrancov pokožky sa okrem iného nachádzajú v obilninách, orechoch a mliečnych výrobkoch.