Raňajky: kedykoľvek počas dňa. Večera: na terase, v jedálni alebo v posteli. Trvanie cesty. Nula. Cena za ubytovanie: nula eur. No neznie to ako dobrá dovolenková ponuka? Takže nie Bahamas, ale „Domamas“! Pretože či už strávite svoju dovolenku na balkóne alebo vo vlastnej záhradke: s pár správnymi tipmi a pozitívnym nastavením môžete stráviť nezabudnuteľne krásnu dovolenku aj v pohodlí domova. A čo je na tom najlepšie? Vedci zistili, že čo do ozdravujúcich účinkov, niet nad spánok vo vlastnej posteli.

1. Vedome sústreďte svoju pozornosť na určitý okamih

Dôležitým predpokladom vydarenej dovolenky v pohodlí domova je ochota vypnúť myseľ a oddychovať. Prvé pravidlo preto znie: stlačiť vypínač a zastaviť kolobeh! Ak trávime dovolenku pri mori alebo na horách, do relaxačného módu sa dostaneme tak, že sa jednoducho vzdialime od každodennej rutiny a všetku svoju pozornosť upriamime na aktuálny moment, prítomnosť. Takýto vedomý stav bytia však možno dosiahnuť aj vtedy, keď trávime dovolenku doma, stačí sa len vymaniť z každodennej rutiny a cielene si vychutnávať prítomnosť.

2. Nastavte sa na vnútorné hodiny

Ak z ruky zložíme hodinky, vypneme mobil a naplánujeme si aktivity podľa polohy slnka, svojich vnútorných hodín a vlastného pocitu hladu, jednoducho si vytvoríme čas na intenzívny oddych tak, aby nám zostal čas aj na spontánne aktivity typu prechádzka v príjemnom letnom daždi. Práve takéto okamihy, ktoré človek nezažíva dennodenne, stimulujú zmysly – a presne ako všetky ostatné aktivity tipu „tentokrát po prvý raz“ ich dokážeme intenzívne precítiť.

3. Nájdite rovnováhu medzi voľne stráveným a naplánovaným časom

Voľný čas bez plánov dokáže pôsobiť ako balzam na dušu. Ráno sa doružova vyspať a naraňajkovať sa až okolo obeda: u mnohých už len toto asociuje skvelú dovolenku. Ako vhodnejšia sa však ukazuje dobre nastavená kombinácia naplánovaných aktivít a spontánne stráveného času:Dajte si dokopy nápady na trávenie času už pred dovolenkou. Aké aktivity vás napríklad tešili v minulosti?