Active Beauty
Bez stresu: nápady, ako stráviť čas adventu zmysluplne

Tichý čas

Bez stresu: nápady, ako stráviť čas adventu zmysluplne

S blížiacim sa koncom roka sa v mnohých domácnostiach začína stupňovať aj stres, konkrétne vianočný stres. Na predvianočnom zozname úloh toho rozhodne nie je málo. Či už ide o zháňanie skvelých darčekov pre najbližších, plánovanie sviatočného menu pre celú rodinu alebo dôkladné upratanie bytu či domu – v tomto sviatočnom zhone si človek častokrát nemá kedy ani vydýchnuť. No práve takéto pauzičky sú veľmi dôležité na to, aby sme prežili adventný čas zmysluplne a aby sme si ho aj poriadne vychutnali. Ponúkame vám päť nápadov, ako sa to tento rok dá urobiť jednoducho inak.

Päť nápadov, ako stráviť čas adventu zmysluplne

1. Čo tak sa začať tešiť na Vianoce o niečo skôr

Na krásne obdobie adventu sa možno začať tešiť už oveľa skôr, ako ho ohlási kalendár. Do skvelej vianočnej nálady nás poľahky dostane sviatočná výzdoba domova. Nemusí to byť hneď ten najväčší vianočný gýč, ten si predsa môžeme nechať až na Štedrý večer. Na radosť z pozvoľného príchodu najkrajších sviatkov v roku úplne postačí, ak kde-tu položíme vetvičku z jedle, zavesíme do okna papierovú hviezdu alebo vystavíme na obdiv adventný kalendár. V niektorých rodinách je dokonca zvykom ozdobiť vianočný stromček už pár dní pred sviatkami.

Stará dobrá klasika v adventný čas je tiež pečenie vianočných sušienok. A k nemu je najlepšie pustiť si ten správny vianočný playlist a ide sa na to! V prípade, že sa vám vianočné pečenie spája len so stresom, čo tak rozvoňať domácnosť skvelou adventnou vôňou? Dokonale sa o to určite postará aníz, škorica či klinčeky.

2. Vychutnávať si malé momenty je zázračné

Mnohí z nás si Vianoce bez stresu už ani nevedia predstaviť. No Vianoce sú všade okolo nás, tie malé sladké okamihy, ktoré patria len nám. Musíme sa len dobre poobzerať. Čo nás môže správne nasmerovať: Znovuobjavenie svojho vnútorného dieťaťa. Napadol už prvý sneh? Tak potom príliš dlho nerozmýšľajte, ale ľahnite si vonku do tej bielej nádhery a postavte si zo snehu anjela. To vám zaručene privodí dobrú náladu a vy nachvíľu zabudnete na vianočný stres!

Krásnou tradíciou a zároveň skvelým tréningom všímavosti je zvyk, ktorý prislúcha ku dňu svätej Barbory 4. decembra, kedy sa do vlažnej vody vložia odrezané vetvičky čerešne. Každý deň potom môžeme pozorovať, ako sa vetvičky menia a kedy začnú kvitnúť. Ďalší skvelý trik, ako trošku spomalíme čas, a nielen ten adventný, je zapáliť si každé ráno alebo večer sviečku a päť minút pri nej pomeditovať či dopriať si šálku čaju.


3. Skúsme zo zháňania darčekov urobiť niečo špeciálne

Tí z nás, ktorí nakupujú darčeky na poslednú chvíľu, o tom vedia svoje. V časovej tiesni nakoniec často siahneme po darčeku, ktorý sa obdarovanému vôbec nemusí páčiť. Jedným z riešení je zredukovať záplavu darčekov – a síce vianočným „nápadom“ v podaní Tajného Santu. Skvelý spôsob, ako zabezpečiť len jeden darček, ktorý človek naozaj vyberie dôkladne a ktorý môže aj krásne udržateľne zabaliť.

Aby sme adventný čas prežili v spokojnosti a pokoji, darčeky je najlepšie kúpiť v malých obchodíkoch či na malom trhu – prípadne ich vlastnoručne vyrobiť alebo upiecť. Ak sa chcete vyhnúť preplneným nákupných centrám, určite sa vydajte na nákupy mimo nákupnej špičky. Ďalšia možnosť: Urobte si doma pohodlie, doprajte si šálku kávy a darčeky jednoducho nakúpte online, napríklad aj na mojadm.sk.

4. Oslávme malé Vianoce každý deň

Aké by to boli Vianoce bez vianočných básní, piesní a rozprávok či príbehov, ktoré boli napísané na oslavu tohto výnimočného obdobia roka? A ruku na srdce: Koľko ich poznáme? Čo tak sa každý deň naučiť jednu krátku báseň či koledu (alebo aj dlhšiu) alebo čo tak si každý deň prečítať jeden čarokrásny vianočný príbeh? Nepoteší to len nás dospelých, najväčšiu radosť to prinesie deťom.

Alebo čo tak byť ešte viac kreatívni a zaznamenávať si čarovné sviatočné chvíle v „bullet journal“ – napríklad aj vo forme veršíkov, kresieb, receptov či fotiek. Možností je kopec, výber je skutočne na každom z nás.

5. Advent: čas na zamyslenie, čas revanšovať sa životu

Keď sa obzrieme za rokom, ktorý sa blíži ku koncu, nie je pre nás vždy ľahké dokázať vzdať vďaku za to, aké skúsenosti nám za ten rok život nadelil. Avšak ani to robiť nemusíme! Stačí, ak všetko prijmeme a vnútorne si zaškrtneme fajočku. Mnohí z nás ale cítia potrebu zavďačiť sa životu a jeho cyklu hneď teraz. Napríklad prostredníctvom finančného daru charitatívnej organizácii alebo dobrovoľníckou činnosťou. 24 nápadov, ako dobré skutky aj zrealizovať, nájdete napríklad tu. Krása však spočíva aj v jednoduchosti: Čo tak tento rok napísať namiesto zoznamu prianí na Vianoce list vďaky? Adresovaný sebe alebo iným.