Active Beauty
Just kiss me: prečo sa bozkávame?
Text: Bettina Geiersperger

Čo sa skrýva v bozku?

Just kiss me: prečo sa bozkávame?

Všetko sa točí okolo...bozkov! Alebo teda aspoň mnoho. Prečo to tak vlastne je? Čo znamená, keď niekoho pobozkáme?

Dynamiku lásky a medziľudských vzťahov je niekedy celkom ťažké pochopiť. Avšak rozumieme tomu, čo ženy a muži v partnerstve naozaj chcú a prečo oddelené spálne neznamenajú koniec vzťahu. Bozkávanie je podstatným základom vzťahu a pre mnohých je neodmysliteľnou súčasťou sexu. Ale prečo sa ľudia vôbec bozkávajú a odkiaľ sa bozk vlastne vzal?

Vypovie jeden bozk viac ako tisíc slov?

V dnešnej dobe sa bozkávame viac menej len pri stretnutí, pri lúčení alebo ide o milenecké bozky. No pred pár storočiami znamenal bozk oveľa viac a dokázal o mnohom vypovedať: v stredoveku bol bozk prejavom nezávislosti medzi pánmi a poddanými, kresťanstvo, ako aj komunizmus ponímalo bozk ako prejav úcty, jednoty a solidarity, bol to veľmi dôležitý element. Aj u Rimanov bol bozk prejavom spoločenského stavu: otrokov nebozkávali, bozk bez jazyka bol prejavom uznania a rovnosti. V dnešnej dobe už bozky nesúvisia s rituálmi alebo politickými či ideologickými súvislosťami. Sú predovšetkým prejavom lásky, náklonnosti a túžby. Kde sa ten bozk však vzal, aký je jeho pôvod? Tak nad tým si lámu vedci a vedkyne hlavu ešte aj dnes.

Pôvod bozkov: kde sa vzali bozky?

Teórie sa rôznia: niektorí vychádzajú z teórie, že bozk je len ďalším vývojovým štádiom oňuchávania a oblizovania zadnej časti tela. V rámci našej už teraz vzpriamenej chôdze sa centrum záujmu posunulo o niečo vyššie. Iní si zas myslia, že pôvod bozkávania súvisí s potrebou dojčenia na prsiach matky – a táto túžba jednoducho neutícha po celý život. Ďalšia teória sa zmieňuje o tom, že bozkávanie vychádza z podávania si potravy z úst do úst, čo naši prehistorickí predkovia skutočne aj často praktizovali. Takýto typ kŕmenia je hojne rozšírený u šimpanzov. Z tohto starostlivého gesta sa postupom času stalo gesto milostné. Hlúposť, hovoria ďalšie štúdie. Pretože len 46% celkovej svetovej populácie považuje bozkávanie za normálny prejav – niektoré kultúry bozky dokonca pokladajú za nechutné.

A prečo sa teda vlastne bozkávame?

Mnohým vedkyniam a vedcom dáva zmysel táto teória: bozkávanie je biologickým pomocníkom pri voľbe partnera. Pach a chuť pri bozkávaní nám nevedomky prezradia, či ten ktorý partner je z biologického hľadiska pre nás dokonalý. Genetika nášho bozkávacieho partnera by mala byť čo najviac odlišá od tej našej: biológia má rada génovú rozmanitosť, aby telo dokázalo lepšie čeliť chorobám a ktorá by zaručovala dlhovekosť. Fakt, že pri bozkávaní vyhľadávame ideálneho partnera na splodenie potomkov, tiež vysvetľuje silný sexuálny náboj pri bozkávaní. Súvis sexu a bozkávania hrá dôležitú rolu hlavne u žien: viac ako 80% žien považuje sex bez bozkávania za nemožný. Muži to cítia inak, bozk veľmi nepreceňujú a sex si vie väčšina predstaviť aj bez neho. Navyše, dvakrát toľko mužov by z postele nevyhodilo ani partnerku, ktorej bozkávanie nejde.

Čo sa deje v tele pri bozkávaní?

Pri bozkávaní spaľujeme kalóri

Normálny bozk spotrebuje zhruba 6,4 kalórií za minútu. Podľa situácie sa táto hodnota môže vyšplhať ešte vyššie: kto do bozku investuje veľa vášne, môže spáliť až 20 kalórií za minútu. No nezamilujte si takéto cvičenie!

Bozkávanie je zdravé

Vedci zistili, že ľudia, ktorí sa veľa bozkávajú, žijú dlhšie – a to o celých päť rokov! Bozkávanie posilňuje činnosť srdca a správne stimuluje imunitný systém. Bozkávanie dokonca pomáha pri sennej nádche a prechladnutí. Ďalší bonus: nadmerné slinenie pomáha predchádzať vzniku kazov a paradontózy.

Párty pre hormóny

Pri intímnych nežnôstkach sa uvoľňujú hormóny šťastia a zároveň znižuje vylučovanie stresových hormón ako je napríklad kortizol. Túliaci hormón oxytocín svojimi upokojujúcimi a uspokojujúcimi účinkami dodatočne posilňuje puto medzi bozkávajúcimi sa.

Tanec pre nervy

Bozk aktivuje 146 svalov a zamestná viac ako 100 miliárd nervových buniek. Pery sú mimoriadne citlivé, pretože sa na nich nachádza obrovské množstvo nervových zakončení – a preto nám bozky tak skvele chutia.

Prekvapivé výhody

Čo ste určite vôbex netušili: štatistiky skutočne hovoria, že ľudia, ktorí sa veľa bozkávajú, sú úspešnejší v práci a stáva sa im menej nehôd na cestách. A vďaka túleniu, maznaniu a bozkávaniu aj mladšie vyzeráme: bozkávanie stimuluje krvný obeh a tým spevňuje aj našu pokožku.