Prepis podcastu pre ľudí s oslabením sluchového vnímania a nepočujúcich.


Ahojte, vítam vás pri počúvaní nášho ďalšieho dm podcastu. Dnes sa budeme rozprávať o tipoch, trendoch a aj mýtoch v starostlivosti o vlasy s kaderníkom Jakubom Michelčíkom. Jakub, ahoj!

Ahojte!


Jakub, ty si profesionálny kaderník. Ako si sa dostal k svojmu povolaniu? Je to niečo, čo si chcel robiť už od detstva?

Ja som mal vo svojej profesii úplne jasno naozaj už od útleho detstva. Nebol som v tom však v detstve veľmi podporovaný svojím okolím a rodinou, pretože som mal na základnej škole relatívne dobrý prospech a učenie mi išlo celkom ľahko. A teda, samozrejme, väčšinou predstava rodičov je taká, že s dobrým prospechom nemôžeš ísť predsa na nejakú odbornú školu, ktorá ti do rúk dá remeslo. Veľakrát sa na odborné školy hlásia práve žiaci, ktorým sa možno do učenia až tak veľmi nechce, a tak som si to musel doma presadiť a vybojovať. Ale potom ma v tom stará mama veľmi podporovala. V období, keď som sa prihlasoval na strednú školu, bola možnosť podať si viac prihlášok, no ja som od začiatku bol jednoznačne rozhodnutý, že chcem ísť na odbornú školu. Asi od piatich rokov som túžil stať sa kaderníkom a dennodenne ľuďom trošku dvíhať sebavedomie a robiť im radosť.


Keď to bolo tvojím snom už od piatich rokov, tak si sa tomu aj tak venoval popri škôlke, neskôr škole, že si napríklad robil účesy mame alebo babke?

Hej, úplne si to vystihla. Ja mám úžasnú sestru, s ktorou máme pekný vzťah a od detstva sme si veľmi rozumeli. Jediný náš kameň úrazu, keď sa vyskytli nejaké hádky, bolo práve to, že už nebola trpezlivá znášať moje česanie a zapletanie či manipuláciu s vlasmi. Vyrastal som v ženskom kolektíve, a teda mamina, sestra, proste všetci museli nejako podstupovať moje zábavky s vlasmi. A tých báb bolo dosť, takže bolo aj na kom. Potom, samozrejme, som ako dieťa pofarbil a postrihal bábiky. Veľmi ma bavilo sa vzdelávať, bola mi blízka chémia, lebo naša profesia je aj o takých hlbších poznatkoch z hľadiska chémie. Miloval som skúšať novú kozmetiku, objavovať nejaké farby. Bolo mi to blízke.


Ty si teda vyštudoval strednú odbornú školu?

Áno. Ja som študoval strednú odbornú školu vo Zvolene, ktorú môžem veľmi vyzdvihnúť. Bol tam úžasný personál a pedagógovia, majstri odbornej výchovy, ktorí mali perfektné a veľmi bohaté skúsenosti. Tam som študoval päť rokov, lebo som si ešte po škole robil nadstavbu Vlasová kozmetika. Opäť sme teda pri kozmetike, ktorá mňa zaujímala aj tak do hĺbky, takže som študoval tento odbor päť rokov. Tam som prehĺbil vedomosti aj čo sa týka vizážistiky, kozmetiky, dermatológie a trocha zdravovedy a následne som ostal na strednej škole aj učiť. Bola to veľmi pekná, približne trojročná skúsenosť. Normálne som učil kaderníčky, žiačky aj prvého, aj tretieho ročníka. Tak to bolo také, že som sa ocitol „na druhej strane brehu“ a mal som možnosť edukovať a vzdelávať mladých ľudí.


Čiže to prvé know-how si nabral práve v škole alebo až potom, keď si sa niekde zamestnal?

Myslím si, že naša profesia je hlavne o samovzdelávaní. Ja sa v živote veľmi veľa vecí učím práve pozorovaním. A mal som ku komu vzhliadať, lebo v škole boli naozaj výnimoční pedagógovia. Mal som tam také tri svoje obľúbené dámy, majsterky, ktoré naozaj boli špičkou svojho remesla, takže pozeraním, počúvaním a tým, že som si išiel za svojimi ambíciami, bolo od koho sa učiť a bolo z čoho sa učiť. A keď máte tie zmysly otvorené, tak to ide veľmi ľahko a rýchlo.


Máš aj nejaký svoj rukopis? Je niečo, podľa čoho ľudia vedia spoznať tvoju prácu?

Vo všeobecnosti mám rád vo vlasoch a v živote prirodzenosť. Nebránim sa ani extravagancii, ale mám rád, keď veci vyzerajú tak prirodzene, organicky. Čiže nevyzerajú prvoplánovo, že sú pofarbené nejakou chémiou alebo nejakými výraznými farbami. Mám rád, keď je to ženské, jemné a prirodzené, ale zároveň nie nudné.


Kedy a ako došlo k tomu, že si sa rozhodol založiť si svoj vlastný ateliér?

Nadviažem na to, že som tri roky vzdelával v odbornej škole kaderníčky a potom som sa zamestnal, aby som nadobudol ešte väčšiu prax, prehĺbil si skúsenosti a nabral aj nejaké nové zručnosti. Tak som sa na desať rokov zamestnal v sieti salónov práve tu v Bratislave, čo mi naozaj veľa dalo, lebo som tam nadobudol veľmi veľa skúseností. Vzájomne sme si veľa odovzdali – aj ja tomu salónu, aj salón mne.

Potom som sa rozhodol a pred piatimi rokmi otvoril vlastný ateliér. Nazývam ho ateliér, lebo všetci sa tam snažíme tvoriť krásne veci a krásnych ľudí. Takže môj salón nie je kadernícky salón, ale je to vlasový ateliér, keďže sa tam naozaj veľmi hráme s farbami, tvarmi a so stylingom. Čiže mne to pripadá tak, že slovo „ateliér“ viac opisuje našu prácu. A teda už päť rokov v ňom tvoríme, mám úžasné kolegyne, kolegu a snažíme sa ľuďom dvíhať sebavedomie a robiť im radosť v tejto zvláštnej, smutnej dobe.


Si niekoľkonásobný víťaz kaderníckych súťaží. Získal si aj titul kaderníka roka a dokonca si aj víťazom prestížnej svetovej súťaže L’oreal Colour Trophy. Ako si spomínaš na túto svoju fázu života, keď si sa zúčastňoval týchto súťaží a dokonca aj takto úspešne?

Ďakujem, mám na toto obdobie krásne spomienky. Veľmi aktívne a rád som sa zúčastňoval súťaží práve preto, lebo nie som úplne typ, ktorý by si potreboval dvíhať sebavedomie tým, že niekde budem prvý, budem úspešný a potrebujem byť ľuďom na očiach. Pre mňa je súťaž o tom, že si cibrím a vlastne dokazujem svoju vytrvalosť a precíznosť, pretože na každú vlasovú súťaž sa treba veľmi zodpovedne pripraviť. Na niektoré súťaže som sa naozaj pripravoval aj tri-štyri mesiace vopred. Takže je to skôr o mojom raste a utužení si vlastností ako precíznosť, cieľavedomosť a vytrvalosť.

Aj napriek tomu, že som sa na týchto spomínaných súťažiach umiestnil na popredných priečkach, nešlo mi o nejakú trofej alebo materiálnu odmenu. Išlo mi o to, že keďže aj v súčasnosti vzdelávam kaderníkov, tak aby som aj v ich očiach bol naozaj tým pravým profesionálom, aby ku mne odborne vzhliadali. Nie však vzhliadali ako ku človeku, ktorý vyhral niekde prvé alebo druhé miesto alebo že si môže do životopisu napísať status „kaderník roka“. Išlo mi skôr o tú skúsenosť.

Mimochodom, je to aj veľký stres, pretože na súťaži sa na vás pozerá dvadsať porotcov a ďalších dvesto-tristo divákov. Veľakrát sa to odohráva vo veľkých halách, výstaviskách, kde vás z veľmi krátkej vzdialenosti snímajú kamery, a ako som spomínal, je tam veľa pozorných očí. Takže je to stres, je to veľké psychické vypätie, ale stojí to za to, pretože vás to v živote posúva veľmi ďaleko. Dáva vám to takú príjemnú, zdravú súťaživosť a zoznámite sa so super kolegami, ktorí vás takisto dokážu v niečom inšpirovať, niečo vás naučiť. Dalo mi to v živote veľmi veľa, pretože mi to dalo takú húževnatosť a vytrvalosť. Bolo to super, veľmi rád na to spomínam.


Už si spomínal, že školíš kaderníkov. V čom ich školíš?

Väčšinou sa zameriavame na rôzne vlasové trendy. Niekedy sú to školenia zamerané na zloženie produktov alebo ich používanie, pretože vieme, že niektoré profesionálne veci treba čo do zloženia a použitia prebrať do hĺbky. Bývajú to školenia aj na tvorbu účesov, na vlasový styling, záleží na zadaní, na tom, aký je záujem zo strany kaderníkov, v čom majú nedostatky alebo v čom sa chcú ešte zlepšiť. Často sa ich zúčastňujú aj kaderníci, ktorí majú iba ročnú alebo dvojročnú prax a chcú sa úspešne uplatniť v salónoch.


Vo svojom salóne robíte krásne veci a robíte ľudí krásnymi. Čo pre teba znamená „krása“? Ako vnímaš krásu ako takú?

No, dnes je doba trochu taká konzumná a čo sa týka vizáže a nejakého estetična, v niektorých veciach aj povrchná. Povrchná práve preto, lebo myslím si, že dnes pojem „krása“ veľmi skresľujú rôzne nástroje dnešnej doby. Sú zväčša sociálne siete, rôzne aplikácie na úpravu zovňajšku, filtre. Aplikácie vám vedia krásne upraviť zovňajšok alebo nejaké nedostatky. Takže je to také „instantné“ a každý si tú krásu vysvetľujeme trošku inak. Ja, ako som už spomínal, si veľmi vážim prirodzenosť. Nebránim sa ani extravagancii, ale trošku mi je ľúto, že dnes sa tá krása neservíruje ľuďom v úplne prirodzenej podobe. Schovávame sa za rôzne filtre, aplikácie a za rôzne zlepšováky.

Ja robím so ženami, robím s ich sebavedomím a s klientmi a klientkami si budujem veľmi blízky, dôverný vzťah. A mám pocit, že ľudia by od toho mali aspoň trochu upustiť, pretože si myslím, že keby boli viac sami sebou a spontánni a neschovávali sa práve za rôzne filtre, sociálne siete a takéto zlepšováky, tak im to oveľa viacej pristane. A aj im to dopomôže k rovnováhe a väčšej mentálnej spokojnosti.


Čiže pre teba je krása prirodzenosť?

Určite. Ja sa nebránim, ani keď človek má nejaké defekty – či už vlasové, na svojom tele alebo na tvári. Veď dnes máme úžasné výdobytky aj estetickej medicíny, aj plastickej chirurgie, a teda máme rôzne nástroje, ako svojmu zovňajšku dopomôcť. Ja sám ich veľmi rád používam a veľmi rád ich aj ľuďom odporúčam, ale všetko treba s mierou a všetko treba v zdravej rovine, aby sme sa úplne nepretvárali na niekoho iného. Alebo aby sme za tú transformáciu zbytočne neschovávali nejaký náš iný problém, s ktorým vieme bojovať možno nejakým dobrým rozhovorom či zmenou farby alebo účesu. Niekedy tvrdím, že radšej si dajte skrátiť vlasy o päť centimetrov a zmeňte výrazne ich farbu, ako si máte dať urobiť nejaký nezvratný zákrok na svojom tele alebo tvári. Keď sa púšťame do takýchto rozhodnutí, treba si to dobre premyslieť, lebo nie všetky veci sú zvratné a nie všetky veci dokážeme zmeniť tak, ako keď vám kaderník spraví krásnu zmenu farby alebo vlasy nadpojí, zahustí či skráti.


O čie vlasy sa staráš najradšej?

Často sa stretávam s tým, keďže sme väčší vlasový ateliér a navštevujú nás naozaj stovky klientov, že sa ma klientky pýtajú, či máme nejakých celebritných klientov alebo verejne známe osoby. Áno, máme vo svojom portfóliu klientov mediálne známych ľudí. Ale veľmi rád by som spomenul, že medzi klientmi veľmi nerád robím rozdiely, medzi ľuďmi vôbec. Ja si každého jedného klienta, ktorý ma navštívi, vážim rovnako, bez ohľadu na to, či je niekde na obrazovke v televízii, vystupuje niekde na pódiách alebo je to nejaký veľmi úspešný solventný človek, ktorý pracuje v médiách alebo je mienkotvorný. Máme takýchto klientov veľmi veľa a vážime si ich rovnako ako ktoréhokoľvek iného človeka.

Takže či mám teda aj nejakú obľúbenú, ako to teda hovoríme na Slovensku, celebritnú klientku? Moja dlhoročná úžasná klientka je Soňa Müllerová, ku ktorej veľmi vzhliadam. Je to jedna úžasná moderátorka, veľmi vyrovnaná dáma, ktorá je krásna, inšpiratívna a práve ona je napríklad takým mojím produktom, kde naozaj vidno tú ženskosť, vidno, ako sa dá starnúť s gráciou, a keď je tá osoba naozaj veľmi vyrovnaná a má vnútorné vyžarovanie a vnútorný pokoj, vidno aj na jej vizáži. Myslím si, že ona je toho dobrým príkladom.


Veľmi rada dávam hosťom v našom podcaste otázku: Keby k nám teraz prišiel zázračný škriatok a povie ti, že ti splní želanie a môžeš sa hocikomu z celého sveta pohrať s účesom a postarať sa o jeho vlasy, kto by to bol?

Tak to si ma touto otázkou trošku prekvapila, ale napríklad z osobností mám veľmi rád americkú komičku a moderátorku Ellen DeGeneres, ktorá sa vyznačuje krátkym športovým blond účesom. Ona svoj účes roky nemení, je vždy krátky, blond, strapatý. Ja k nej vzhliadam, keďže veľakrát si do svojej šou, ktorú mala na trhu asi pätnásť rokov, pozývala rôznych zaujímavých hostí a celebrity. Tak jej by som veľmi rád trošku zmenil účes a urobil ju viac ženskou, elegantnejšou. Lebo roky ho nemení a myslím si, že by sa na ňom dalo popracovať a mali by sme tam určite na čom robiť.


Prejdime k spolupráci s dm. Ty s dm spolupracuješ v rámci viacerých projektov – ako expert v rámci príspevkov na instagrame, dm live vysielaní, takisto si sa zúčastnil dvoch ročníkov Workshopfestu, v októbri budeš aj na jeho treťom ročníku, zúčastňuješ sa pravidelne dm ženského behu ako hairstylista. Ako si spomínaš na úplne prvú spoluprácu s dm?

Mám taký pocit, že úplne prvá spolupráca s dm bola práve dm ženský beh. Podmienky pre nás boli veľmi zaujímavé a na prácu komické. :) Bola nám neskutočná zima, a keďže sme tam ponúkali svoje vlasové služby, bol o ne neskutočne veľký záujem. Takže sme boli neskutočne zrobení a unavení. Ale tam je pre vás hnacím motorom práve tá energia z tých žien, bežkýň, ktoré sú neskutočne namotivované, plné endorfínov, a aj napriek tomu, že už češete po prvých štyroch hodinách asi tristodeväťdesiatu šiestu dámu, tak sa stále snažíte a premáhate s úsmevom na tvári. :) A nejako tak vás to ženie dopredu, lebo sa ohliadnete za seba a stojí tam rad ďalších osemdesiatich žien, ktoré sú naozaj rady, že sa môžu dostať k nejakému šikovnému kaderníkovi alebo kaderníčke a dokáže im v ten deň a v celom tom návale endorfínov a tej radosti a motivácie z behu urobiť radosť. Často sa tam chcú tie baby naozaj v tomto rozpoložení odfotiť, spraviť si pekné fotky na pamiatku, niektoré z nich tam mali aj veľké úspechy, lebo super zabehli. Takže toto je moja asi prvotná skúsenosť s dm, dm ženský beh a asi päťsto učesaných žien, ktoré majú totálne spotené vlasy, ale aj napriek tomu chcú vyzerať sexy a chcú vyzerať na fotke dobre, veľmi si to vážia a sú celé vysmiate, vyrehotané a tešia sa, že im tam prídeme takto urobiť radosť do takéhoto interaktívneho stánočku s vlasmi. :)


Čiže vy ste boli asi unavenejší ako tie ženy po tom štvor- alebo desaťkilometrovom behu… :)

No, ja na tieto naše pracovné akcie v spolupráci s dm beriem vždy aj všetky kolegyne. Sme naučení robiť, sme veľkí vorkoholici a sme v práci naučení ťahať jedenásť- až trinásťhodinové pracovné zmeny. Takže vieme, čo znamená dobrá pracovná morálka a drina, ale z tohto sme naozaj boli na druhý deň úplne K. O. :) Je to krásne, ale môže to byť veľmi vyčerpávajúce.


Čo ťa na spolupráci s dm baví najviac?

Mne je dm blízka najmä tou najpodstatnejšou filozofiou. Celý život tvrdím, že sa túžim vzdelávať, a veľmi rád aj druhým odovzdávam nejaké know-how, vedomosti a zručnosti. Takže s dm ma spája najmä to, že veľmi rada vzdeláva a investuje do vzdelania svojich zamestnancov, čo je aj mojím najväčším životným cieľom. Svoje skúsenosti a zručnosti odovzdávať mladším, iným kolegom a hlavne zdieľať informácie. Pretože v živote sa dokážeme posúvať vpred a byť šťastní najmä vtedy, keď sme ochotní zdieľať informácie, vieme sa o ne úprimne podeliť a keď sa vieme potešiť z toho, že niekto v našom okolí dokáže napredovať a môžu mu v živote tie informácie a vedomosti pomôcť. Toto ma s dm spája. Lebo aj dm veľmi investuje do vzdelania a do napredovania svojich zamestnancov, čo je aj mojím cieľom v práci, aby moji kolegovia a zamestnanci napredovali, boli tí najlepší a mali zo svojej práce radosť. Tu cítim tento zápal vo vašich projektoch, na ktorých som doteraz robil, a nebolo ich málo. Toto je jednoznačne taká hlavná myšlienka. A takisto sa mi páči, ako a akým smerom sa uberá značka dm, že investujete do prevádzok, do toho, aby ste boli stále tí najlepší, najrýchlejší, a snažíte sa na svojich pobočkách ponúkať aj veľmi profesionálnu kozmetiku.


Poďme sa teraz porozprávať o vlasoch a praktických tipoch. Ako vlasy a starostlivosť o ne uchopiť tak, aby sme ich mali zdravé a krásne. Začnime kvalitou vlasov. Podľa čoho spoznám svoju kvalitu vlasov? Čo si mám na svojich vlasoch všímať?

Pri diagnostike vlasov a vlasovej pokožky sa riadim vždy najdôležitejším bodom číslo jeden, a to heslom „Zdravá vlasová pokožka = zdravé vlasy“. V preklade to znamená, že kto nemá zdravú vlasovú pokožku a má na nej nejaký defekt, napríklad pravidelné vytváranie lupín, psoriázu, vypadávanie vlasov, nadmerne sa mastiacu, citlivú, svrbiacu pokožku – toto všetko sú rôzne odchýlky a defekty od zdravej a normálnej vlasovej pokožky, čiže ju nemá v rovnováhe a nie je zdravá –, nikdy nebude mať zdravé ani vlasy. Toto je prvá vec, ktorú si musím uvedomiť – či som kaderník, zákazník alebo sú to naše poslucháčky, poslucháči –, v akom stave mám vlasovú pokožku.

Ak mám pocit, že je to problém, ktorý neviem vyriešiť sám v domácom prostredí, navštívim odborníka, kaderníka. Veľakrát vidím, že tá debata u kaderníka sa zvrhne prvých pätnásť minút na to, čo doma klientka varila, kde bola na dovolenke alebo aké má problémy s manželom. Ale niekedy by sa mali aj klienti, aj kaderníci prvých pätnásť minút venovať diagnostike vlasov a vlasovej pokožky. Vtedy urobia veľmi dobre.

Ak vám kaderník nevie pokožku alebo vlasy zdiagnostikovať, tak dnes už máme na trhu aj odborníkov, ktorí sa volajú trichológovia. Trichológ je odborník, ktorý sa zameriava na problémy vlasovej pokožky a vlasov. Takýchto odborníkov už na našom trhu máme, sú aj u nás na Slovensku, aj v blízkych krajinách, ako je Česko a podobne. Takže si môžeme na sociálnych sieťach alebo na webe vyhľadať aj trichológa, ktorý nás dokáže usmerniť, vie nám vyliečiť vlasovú pokožku alebo nás vie nakopnúť, čo s takouto vlasovou pokožkou robiť.

Ja kaderníkov vzdelávam aj na to, aby vedeli správne diagnostikovať vlasovú pokožku. Keď už ide o nejaký väčší problém vlasovej pokožky, je dobré navštíviť aj dermatológa. Dermatológ vám takisto vie pomôcť, hlavne s dlhodobým problémom vypadávania. V prípade, keď niekomu dlhodobo vlásky padajú, odporúčam navštíviť napríklad aj endokrinológa, pretože môže byť príčinou práve štítna žľaza a jej dysfunkcia.

Čiže za vhodné a správne považujem, aby vám práve váš kaderník zdiagnostikoval vlasovú pokožku. Tam sa zapájajú všetky zmysly. Ja už hmatom cítim, že ten vlas je suchý, okom vidím, či v tom vlase je nejaký život, či je tam nejaký pohyb, či sa lámu alebo štiepia konce. Ak ten vlas je matný, tak už automaticky viem, že mu chýba nejaká hydratácia, chýbajú mu nejaké proteíny, oleje. Ak vidím, že sa z pokožky práši a z nej sneží, vidím, že má problém s odlupovaním, že sa tam nadmerne tvoria lupiny. Vtedy už klientke viem dať nejaké rady. Keď vidím, že tá pokožka je nadmerne mastná, lesklá, olejovitá, tak zákazníčkam kladiem správne otázky. A keď dávam otvorené otázky, dozviem sa o tej pokožke a vlasoch veľmi veľa.


A potrebuješ na tú diagnostiku aj nejaký prístroj?

V salóne mám aj vlasovú diagnostickú kameru, ktorú používame veľmi radi. Je to také hrubšie pero, ktorým dokážem úplne zblízka zosnímať pokožku a jej stav. Zákazníčke sa to priamo zrkadlí buď na mobile, alebo pred ňu položíme počítač alebo tablet a tam môže vidieť aj kaderník, aj zákazníčka, v akom stave tú pokožku má. Priblíži to až päťdesiatnásobne, to znamená, že úplne, úplne zblízka vidíte stav pokožky, či je mastiaca sa, či má lupiny, či tie vlasy vypadávajú, či vôbec rastú, nerastú. Viete sa tak pohnúť ďalej a následne zákazníčke poradiť vhodné produkty, prípadne doplnky nejakej výživy, vitamínov, minerálov. Pretože vieme, že aj problém vypadávania vlasov je dlhodobý a často je to príčina zvnútra. Je to aj stresový faktor, vieme, že všetci sme v dnešnej dobe pravidelne vystavovaní stresu, ale sú to aj vonkajšie faktory a hlavne životospráva. Ľudia, ktorí majú poruchy príjmu potravy, často vylučujú niektoré veľmi dôležité minerály aj vitamíny z potravy a to je tá chyba, ktorá sa v prvom rade odzrkadlí na pleti, na vlasovej pokožke a na vlasoch.


Čiže od teba klientky neodídu len s nejakými tipmi na vlasovú kozmetiku, ale aj na doplnky výživy.

Jednoznačne.


Poďme sa teraz bližšie pozrieť na rôzne typy vlasov. Budeme hovoriť naozaj veľmi všeobecne, lebo ako si spomínal, na nejaké konkrétne odporúčania človek potrebuje mať spravenú diagnostiku. No ako tak vo všeobecnosti uchopiť napríklad krátke vlasy a starostlivosť o ne?

Krátke vlasy si vyžadujú v prvom rade dobrý, kvalitný strih. Keď sa raz rozhodneme, že chceme mať nejaký krátky, šmrncovný účes, mala by si ho vybrať dáma, ktorá je ochotná si ho pravidelne udržiavať a v pravidelných intervaloch navštevovať kaderníka. Pretože ak sa raz rozhodnem, že chcem krátky účes, ten je oveľa náročnejší na údržbu. A teda mala by v takých päť- až šesťtýždňových intervaloch navštevovať svojho kaderníka, u ktorého si dá pravidelne účes zostrihať, prestrihať, upraviť tak, aby sa dobre udržiaval. Pretože krátke vlasy ja považujem na styling a na samotnú údržbu a úpravu za jeden z najťažších účesov.

Takže ak sme pohodlní a nie sme ochotní často chodiť ku kaderníkovi a vôbec, ráno sa čo i len pätnásť minút povenovať úprave a stylingu vlasov, tak ani neodporúčam do krátkeho účesu ísť. Čiže prvý bod by bol jednoznačne dobre ostrihané vlasy s tým, že zákazníčka je ochotná chodiť na ten strih aspoň raz za šesť týždňov. Ďalej sú to vhodne vybrané stylingové a fixačné produkty. Krátky účes si často vyžaduje použitie dobrého penového tužidla alebo dnes máme už aj veľmi kvalitné tekuté tužidlá, ktoré vieme komplexne aplikovať aj na celé vlasy, aj na vlasovú pokožku. No a treba mať ako pomocníka nejakú dobrú termokefu, vyrobenú z hliníka alebo z rôznych materiálov, ktoré sa rýchlo nahrejú. Na krátke vlasy veľmi rád používam aj kulmofény, ktoré sú už aj rotačné, dokážu sa teda nielen točiť, ale súčasne aj fúkať vzduch. Takže veľmi dobré stylingové a fixačné pomôcky – kefy a kvalitný fén. Tá starostlivosť je naozaj náročná a musíme mať k tomu veľmi profesionálne aj pomôcky, aj prípravky.


A čo dlhé, rovné vlasy?

Dlhé, rovné vlasy sú na úpravu veľmi jednoduché, tam by som sa už skôr zameriaval na to, aby to nebola nuda, keďže je to rovný a dlhý vlas. Určite by som ho oživil nejakou peknou, zaujímavou farbou, nejakým melírom, pretože dlhé, rovné vlasy veľakrát postrádajú objem. Na rovných vlasoch veľmi ťažko docielime objem a veľakrát dokážu pôsobiť všedne a nudne. Takže tam by som sa už pohral potom s tou koloristikou a s nejakým vhodným výberom farby.


Hovorí sa, že kučeravé vlasy a starostlivosť o ne je alchýmia. Vnímaš to tak aj ty?

Áno. Kučeravé vlasy sú už od prírody vždy o šesťdesiat percent suchšie ako rovné vlasy. To je ich základná vlastnosť. Takže dáma, ktorá má vlnité alebo kučeravé vlasy, sa nemôže úplne sťažovať na suchosť vlasov, pretože je to prirodzene a geneticky dané. Preto si vyžadujú oveľa viac hydratácie, výživy a proteínov a preto musíme na takéto vlasy pravidelne používať veľmi veľa masky, výživy, kondicionérov alebo balzamov. Kučeravé vlasy naozaj potrebujú veľmi špecifickú starostlivosť.

Na kučeravé vlasy musíme používať veľmi kvalitné kefy, s ktorými ich prečesávame. Kvalitná kefa pre mňa znamená kefu z prírodných štetín. Také dnes na trhu sú, dokonca aj u vás na pobočke dm mám veľmi obľúbené, ktoré obsahujú takéto prírodné štetiny z diviaka alebo jazveca. Pomedzi to majú popretkávané aj nylonové štetiny, ktoré zabezpečujú prekrvenie pokožky, to sú také tie trošku dlhšie štetinky, ktoré vidíte medzi tými čiernymi prírodnými.

Kučeravé vlasy nemajú rady, keď sa nejako agresívne drhnú do uteráka. Taký dôležitý typ, kučeravé vlasy vždy utierame do nejakého kvalitného bavlneného trička alebo uteráka alebo ideálne aj do detskej bavlnenej plienky. Nemajú rady agresívne pohyby uteráka, to znamená, že po umytí z nich len zľahka vymačkáme prebytočnú vodu. Ideálne je túto prebytočnú vodu vymačkať do kvalitnej bavlnenej tkaniny. Môžete si u nás na pobočke kúpiť detskú bavlnenú plienku alebo vyradiť zo šatníka biele bavlnené tričko, ktoré perfektne túto prebytočnú vodu nasiakne. Nerobiť však žiadne agresívne pohyby, kde by sme tie vlasy drhli, šúchali alebo treli. Kučeravé vlasy to neznášajú.

Ďalej kučeravé vlasy veľmi docenia, keď na ne aplikujete nejakú vhodnú regeneráciu pre suché a kučeravé vlasy, to znamená balzam, kondicionér alebo intenzívnejšiu masku. Kučeravé vlasy docenia, keď z nich tieto produkty neopláchnete dôkladne, to znamená, že pokojne nemusíte mať po vymytí regeneračného produktu ten vŕzgavý pocit na vlasoch. Tieto vlasy docenia a veľmi sa vám odvďačia, ak tam takých tridsať percent toho produktu necháte. Kučery budú krásne pružné, lesklé a budú dostatočne hydratované.

Keď som už spomínal tieto vhodné bavlnené tkaniny pre kučeravé vlasy, spomenul som tam bavlnený uterák alebo staré bavlnené tričko, mali by to byť tkaniny, ktoré sú vo svetlej farbe, pretože z praxe poviem, že tmavé uteráky, napríklad čierne alebo tmavomodré, veľmi slabo pijú vodu. Takže vždy sa zamerajte skôr na svetlejšie tkaniny, biele, béžové alebo niečo také prírodné biele.

Dôležité, čo by som chcel spomenúť pri vlnitých a kučeravých vlasoch, je ich samotné sušenie. Ja v salóne veľmi rád používam kvalitný difuzér, ktorý je určený špeciálne na kučeravé vlasy, a v letných mesiacoch mám najradšej efekt, keď sa usušia prirodzeným spôsobom, na slniečku. Keď do nich vtedy nanesieme dobré stylingové produkty na kučeravé vlasy, dáme tam hydratačné mliečko alebo penu, ktorá podporí kučeravosť, a usušíme ich prirodzeným spôsobom na voľnom vzduchu, tak sa usušia naozaj krásne kučery a vlny. Keď môžeme vynechať fén, tak ho vynechajme, ak chceme použiť sušenie za pomoci fénu, jednoznačne použime kvalitný vlasový difuzér.


Máš aj nejaké tipy pre tých, ktorí majú veľmi jemné vlasy?

Pod jemnými vlasmi rozumieme veľmi riedke vlasy, ktoré majú sklon k vypadávaniu. Sú to vlasy, ktoré často majú veľmi mastnú vlasovú pokožku, nemajú žiadny objem. V tomto príapade okamžite prvé, čo konzultujem so zákazníčkou, je, aké produkty na vlasy doma používa. Nesmú to byť produkty, ktoré obsahujú veľké množstvo silikónov, pretože jemný vlas a pokožku silikóny, ktoré sú obsiahnuté vo vlasových produktoch, veľmi upchávajú. Takže hneď sa zameriavam na kozmetiku, ktorá neobsahuje žiadne silikóny. Produkty, ktoré neobsahujú silikóny, takýto jemný, riedky vlas veľmi pekne odľahčia.

Ďalej sa zameriam na to, či ten jemný alebo tenký vlas je tenký aj preto, že vypadáva. Takže snažím sa liečiť aj to vypadávanie vlasov. Napríklad nejakými ampulkami, ktoré v dnešnej dobe nájdeme na trhu a sú úžasné, lebo vlasy podporia a zamedzia ich vypadávaniu. Veľmi dobrá, ak niekomu extrémne vypadávajú vlasy, je aj vlasová mezoterapia, ktorú môžeme podstúpiť u dermatológa.

Pri umývaní vlasov nepoužívam veľmi teplú vodu. Na to posledné oplachovanie, keď vymývame produkty z vlasov, použijem naozaj až studenú vodu, ktorá uzavrie mazové žliazky a zníži ten mazotok, čiže oddialim aj to umývanie vlasov. Pri takýchto zákazníčkach, ktoré majú jemné vlasy, veľmi rád používam aj suché šampóny, ktoré oddialia samotné umývanie vlasov.

Častá chyba pri jemných vlasoch je práve tá, že keď si klientky na vlasy aplikujú regeneračné produkty, masku alebo balzam, dávajú ich na pokožku alebo veľmi blízko ku korienkom. To je veľmi veľká chyba, čiže pozor, regeneráciu a masku neaplikujeme ku korienkom ani na pokožku. Lebo vlasy máte vždy približne šesť centimetrov od vlasovej pokožky na sto percent zdravé. Náš vlas je vyživovaný krvnými kapilármi a krvou a je dostatočne inteligentný na to, že sa od pokožky dokáže sám od seba zregenerovať a vyživiť tých šesť až desať centimetrov. To znamená, že tam umelo nepotrebuje dopovať živiny. Tú masku a regeneráciu vhodne aplikujeme približne šesť centimetrov od vlasovej pokožky, aby nám to vlasy nezaťažilo a nezamastilo.