Prisaháme si večnú lásku a vernosť – a potom príde koniec často skôr ako sme plánovali. Dobre vieme, čo chcú ženy a čo muži a ako sa do seba zaľúbia, ale to, ako má dlhodobo fungovať vzťah, to je pre mnohých večná záhada. S tým je teraz koniec: dobré tipy nám dá vzťahová a partnerská poradkyňa Claudia Sima. A ak sa to podarí: tu je zoznam 10 nezvyčajných svadobných výročí a ich význam.

Ovplyvní dobrý vzťah už aj svadobný deň?

Štúdie dokazujú: manželia, ktorí sa rozhodli pre pompéznu svadbu sa rozvádzajú častejšie ako tí, ktorí mali nenápadnú svadbu v kruhu blízkych. Je na tom teda niečo? Vzťahová poradkyňa tvrdí, že je to číry nezmysel. Pretože jej poradňu navštevujú páry, ktorí si užili svoju svadbu vo veľkom štýle, ale aj takí, ktorí uprednostnili radšej strohú oslavu uzavretia manželstva. Svadba sama o sebe nie je indikátorom šťastného manželstva.

V prvom rade ide o to, aké je vnútoné nastavenie vášho vzťahu a vášho manželstva. „Keď sa pár berie len kvôli tomu, že sa to od nich očakáva alebo že ich k tomu vedú momentálne okolnosti typu – už je na to čas, je to celkom iné, ako keď je pár vnútorne prepojený a má pekný vzťah,“ hovorí expertka na vzťahy. Takže ktoré páry spolu zotrvajú? Môžete trikrát hádať.

Samotná príťažlivosť nestačí

Našťastie, väčšina párov sa v dnešnej dobe berie z čistej lásky. Čo však mnohí zo začiatku prehliadajú je fakt, že fyzická príťažlivosť na manželstvo nestačí. Dlhodobé fungovanie vo zväzku by malo stavať na dôležitých bodoch, akými sú spoločné hodnoty a rovnaký názor na zásadné životné postoje. Motto „protiklady sa priťahuju“ nie je najlepším základom, pokiaľ ide o postoj k základným životným otázkam.

A čo je najdôležitejšie? Komunikácia! „Mnoho párov na začiatku ich spolužitia žiaľ prepasie príležitosť hovoriť o svojich potrebách,“ hovorí odborníčka. Spoločnosť a médiá nám často sprostredkujú ideálny obraz, ako by manželstvo malo vyzerať. Ale zabúdajú pri tom na VZŤAH. Každý jeden pár si má zadefinovať sám, ako má manželstvo vyzerať a ako ho chce prežiť – či už sa rozhodne pre oddelené postele alebo bezdetný vzťah, nikto iný, len samotný pár si má stanoviť, čo je pre neho to pravé.

Hlavné je, aby sa všetci zúčastnení cítili dobre a hovorili o svojich snoch a predstavách. „Ak máte pocit, že sa nenapĺňajú vaše potreby: prevezmite iniciatívu a nečakajte resp. neočakávajte, že váš partner či partnerka dokáže čítať vaše myšlienky a automaticky spraví prvý krok!“ radí vzťahová poradkyňa.